Jak a co může zabít vši a hnidy na hlavě

Únor 2019

Video: MUDr. Pavel Lisický - praktický lékař pro dospělé - Litvínov, Most (Únor 2019).

Anonim

Вбити вошей і вбити гнид - два завдання, що істотно розрізняються за складністю, причому стає це зрозуміло зазвичай лише на практиці. Начебто, і препарат ефективний, і мертві комахи мало не сиплються з волосся після нього, але ось гниди як були, так і залишаються в волоссі. А через тиждень-другий з них вилуплюються молоді личинки паразитів, і все починається спочатку …

Справа в тому, що дорослі особини вошей і їх личинки - досить вразливі комахи, що гинуть від впливу багатьох інсектицидів. А ось гниди - це яйця вошей, добре захищені від впливу негативних факторів навколишнього середовища щільною захисною оболонкою і тому стійкі проти більшості педікуліцідних засобів.

Так, наприклад, багато сучасних педікуліцідние кошти, що забезпечують знищення вошей, впливають на їх нервову систему і призводять до паралічу комахи з наступним летальним результатом. Подібні засоби можуть проникати в організм вошей через дихальні шляхи (дихальця), а в саму нервову систему потрапляють з потоком крові. У гниди ж інсектицид так легко проникнути не здатний, і навіть занурення гниди в розчин того ж перметрина (потужний сучасний інсектицид) не обов'язково її знищить.

Тому щоб убити гнид, слід вибирати для цього такі засоби, які надають овіцідное дію, тобто отруюють яйця вошей. Або можна знищити гнид механічно шляхом вичісування спеціальним гребенем - це, до речі, не так вже й складно, як може здатися на перший погляд.

На замітку

Засоби, що знищують гнид, практично завжди знищують і самих дорослих вошей. Це означає, що правильно вибравши препарат для боротьби з паразитами, можна вбити гнид і вошей, що називається, "одним ударом". Важливо лише уважно читати інструкції до таких препаратів, так як багато хто з них мають протипоказання і при неправильному застосуванні можуть бути небезпечні для людини.

Як вбити гнид спеціальними препаратами

Мабуть, найбільш ефективні на сьогоднішній день препарати від гнид - це засоби, що містять в своїй основі фосфорорганічні сполуки. До таких речовин відносяться, наприклад, карбофос та хлорпирифос. Сюди ж, до речі, відноситься і всім відомий дихлофос - важливо лише в даному випадку не плутати його з сучасними дихлофосом, вже давно не мають нічого спільного з "радянським" однойменною інсектицидом (в сучасних дихлофосом різних марок використовуються більш безпечні для здоров'я людини інсектициди з групи пиретроидов).

Зазначені фосфорорганічні інсектициди вважаються в цілому досить токсичними для людини. Крім того, вони часто викликають різні роздратування при попаданні на шкіру, і тому проти вошей зазвичай вже не застосовуються.

Однак карбофос в певних концентраціях все ще використовується для знищення вошей і гнид в складі, наприклад, таких препаратів:

  • Аерозольне засіб від вошей і гнид Пара-Плюс - тут карбофос входить до складу препарату спільно з додатковими інсектицидами перметріном і піперонілбутоксідом . Всі ці три хімічних речовини надають нервнопаралітичну дію на вошей, але тільки карбофос може проникати через оболонку гниди безпосередньо в організм, що розвивається в ній личинки.Аерозоль наносять на волосся по всій їх довжині, а також на шкіру голови, розправляючи волосся пальцями. Після цього засіб потрібно витримати протягом 10 хвилин і змити проточною водою.

  • Шампунь Педілін - заснований тільки на Карбофос і кілька більш простий в застосуванні, ніж Пара-Плюс. Педілін наноситься на волосся, як і будь-який інший шампунь, витримується близько 20 хвилин і змивається. За цей час інсектицид встигає вбити не тільки вошей, але і значну частину гнид.

Це цікаво

Принцип дії карбофоса (його ще називають малатион) полягає в тому, що він блокує роботу ферменту холінестерази, який, в свою чергу, покликаний блокувати надлишкове виділення ацетилхоліну. Останній є нейромедіатором, що викликає при впливі на нервові рецептори скорочення м'язів.

Відповідно, коли карбофос блокує холіноестеразу, ацетилхолін накопичується в організмі в значних кількостях і викликає скорочення (спазм) м'язів комахи. Буквально кілька хвилин після потрапляння карбофоса в організм воші комаха повністю паралізується, після чого досить швидко вмирає.

І аерозоль Пара-Плюс, і шампунь Педілін можуть не тільки знищити вошей і гнид, але і привести до розвитку побічних ефектів. Безпосередньої небезпеки для нервової системи людини карбофос в складі цих препаратів не представляє, оскільки швидко нейтралізується в організмі (у комах такі "нейтралізують" речовини не виробляються).

Проте, обидва засоби можуть викликати алергію і роздратування на шкірі. З цієї причини і Пара-Плюсом, і Педілін не рекомендується проводити знищення вошей у дітей у віці до 3 років, а також у вагітних і годуючих жінок.

Уничтожаем вошей і гнид народними засобами

Щоб знищити вошей і гнид, можна придивитися також до засобів народної медицини. Деякі з них хороші тим, що є небезпечним як для дорослих комах, так і для їх яєць.

Недоліком багатьох народних засобів від вошей є їх підвищена небезпека для людини, особливо при неправильному застосуванні. Наприклад:

  • Гас, оцет і перекис водню дозволяють буквально випалити вошей і гнид на волоссі. Але при їх використанні завжди існує значна ймовірність отримати хімічний опік, значно небезпечніший, ніж самі паразити. Перекис водню, крім того, ще й знебарвлює волосся: вбити вошей на голові з її допомогою без зміни кольору волосся практично неможливо. Що стосується застосування гасу - відомі випадки його займання на голові у дітей при роботі поблизу джерела відкритого полум'я. Не менш жахливими бувають результати, коли малознаючі батьки неправильно розбавляють оцтову есенцію і обробляють таким розчином волосся у дитини.

  • Журавлинний сік дозволяє послабити прикріплення гнид до волосся, але вбити їх повністю він не здатний. Добре себе проявляє поєднання цього засобу з гребенями для вичісування вошей.

  • чемерічний вода так само токсична для гнид, як і для вошей. Мабуть, її можна вважати одним з кращих народних педікуліцідних коштів: якщо уважно стежити, щоб препарат не потрапив в рот або ніс, вона не заподіє шкоди.

Засоби на кшталт ефірних масел і відварів різних трав проти вошей і, тим більше, проти гнид в більшості своїй неефективні. Такі речовини відлякують комах, але якщо паразитам нікуди діватися з голови, вони переживуть обробку.

А що, якщо … не вбивати гнид?

Існує і вельми ефективний такий підхід, при якому гниди взагалі ігноруються, а вплив здійснюється тільки на вразливих дорослих вошей і їх личинок. Така обробка добре узгоджується з циклом розвитку паразитів:

  • Спершу проводиться знищення вошей максимально безпечними засобами, наприклад, на основі Диметикон (спреєм Нюда або Парані) - це речовина безпечна навіть при випадковому вживанні всередину. На волоссі залишаються живими тільки гниди.

  • Після такої обробки витримується пауза в 10-12 днів, за час якої з усіх гнид виводяться личинки.
  • Потім здійснюється повторна процедура виведення молодого покоління вошей тими ж засобами. Зазвичай в цьому випадку вдається вбити вошей практично повністю без застосування особливо небезпечних препаратів.

Мінус такого способу - в його тривалості, але в цілому цей підхід цілком себе виправдовує.

Безпечні способи знищення вошей

І, нарешті, вбити гнид і вошей можна по-старому, механічно видаляючи їх з волосся. Якщо використовувати спеціальні педікуліцідние гребені, цей процес можна істотно полегшити і прискорити: гребені типу NitFree і AntiV вичісують більше 90% вошей з волосся.

Прибрати гнид з волосся можна, попередньо послабивши їх прикріплення до волосся журавлинним соком або шампунем LiceGuard, після чого вичесати гребенем над ванною і змити.

Також за кордоном сьогодні активно просувається спосіб термічного знищення вошей і гнид спеціальними фенами, але поки що на російському ринку ще не представлено обладнання для застосування такого способу.

І, звичайно, найпростіший і найдоступніший спосіб позбутися вошей і гнид - знищити їх середовище проживання.Для цього достатньо просто виголити заражені волосся. Якщо естетично і стилістично такий підхід можливий, раціональніше і простіше використовувати саме його.

Корисне відео: як позбавити дитину від вошей

Як можна повністю видалити вошей і гнид з волосся за допомогою гребеня AntiV