Bodnutí sršně a jejich nebezpečí pro člověka

Únor 2019

Video: Tajemství divočiny Sršeň žlutavá dokument O hmyzím dravci neuvěřitelný život CZ HD (Únor 2019).

Anonim

Шершень, укус якого запам'ятовується назавжди, може зустрітися людині де завгодно: і в поході, і на дачі, і навіть під час відпустки в жарких країнах. Кожен вид цих комах жалить, звичайно, по-своєму, але, тим не менш, контакт з будь-яким, навіть з найменш агресивним звичайним (європейським) шершнем, обіцяє людині досить неприємний результат зустрічі.

Укус шершня серед усіх перетинчастокрилих комах вважається одним з найболючіших і можуть призвести до серйозних наслідків. За відчуттями він трохи нагадує ужаліваніе звичайної осою або бджолою, але сама біль при цьому, втім, як і в цілому симптоми укусу шершня, виявляються в рази сильнішими і чутливими.

Відгук

"Пам'ятаю, мене один раз кусав саме шершень. Боже, як боляче було, у мене аж у вухах дзвеніти початок. І то вкусив тільки один, і я швидко його струсила. Укус був на попереку, і буквально за кілька хвилин запалення рознесло до лопаток. Я знала, що якщо шершень укусив людину, то через занадто сильних симптомів алергії можна загинути, але у мене нічого такого не було. Може, температура трохи підвищилася. але з серйозного - тільки моторошна біль. ось таке відчуття, що півспини просто відрізали. І так - днів на п'ять, потім поступово все ін йшло ".

Інна, Волгоград

На фото видно, як виглядає рука після укусу шершня:

Якщо в наших широтах в переважній більшості укус цієї комахи викличе нехай і не смертельні, але вельми неприємні і в загальному небезпечні для здоров'я симптоми, то в тропіках люди часто гинуть від укусів шершнів.Наприклад, в Японії (відповідно до існуючої статистикою) близько 40 осіб щорічно помирають безпосередньо в результаті нападу місцевих гігантських шершнів - так багато людей там Не вмирає від жодного іншого комахи або дикої тварини.

Тим часом, шершні - комахи не надто агресивні і навіть значно більше миролюбні, ніж, скажімо, ті ж оси. Жало шершня йде в хід порівняно рідко і тільки при серйозній небезпеці для нього самого або для його гнізда. Тому турбувати такі гнізда дійсно загрожує масовими укусами: якщо існує якась загроза для всього сімейства, захищатися шершні будуть не на життя, а на смерть.

На замітку

Незважаючи на важкі наслідки укусів шершнів в загальному, особини звичайного європейського вигляду, який часто зустрічається на російських дачних ділянках, зовсім не лідирують по хворобливості ужаливаний серед комах нашої фауни. Так, значно більш чутливими є укуси дорожніх ос. Приблизно схожими, але все ж трохи більше хворобливими вважаються укуси плавтов - водяних клопів. А ось найбільш наближеним по відчуттях є укус великого ґедзя: шершень кусає так само боляче, але наслідки його ужаливания і супутні симптоми значно серйозніші через дії отрути. Гедзь при атаці відкушує у жертви шматочок шкіри, але з'являється ранка, тим не менш, дуже швидко гоїться, а турбувати перестає вже через кілька хвилин після нападу. А ось укус шершня небезпечний якраз наслідками, які можуть бути дуже серйозними.

На фото - укус шершня через приблизно 1 годину після нападу на людину:

Яд шершня і його дію на організм

Яд шершня містить безліч компонентів, причому деякі з них широко зустрічаються у тваринному світі, наприклад, входять до складу отрути гримучих змій.

Діючі речовини отрути шершня:

 1. Ацетилхолин - нейромедіатор, що викликає різку активацію нервових закінчень і генерацію імпульсів. Образно висловлюючись, потрапляючи в надмірних кількостях в тканини, він немов молотком б'є по нервових вузлів і викликає страшний біль.
 2. Фосфоліпази і оріентотоксін - компоненти, що викликають руйнування клітинних стінок і витікання їх вмісту в міжклітинний простір. Через це там, де вкусив шершень, в першу чергу виникає вогнище запалення, а потім - при пошкодженні стінок кровоносних судин відбувається крововилив, часто супроводжується наступним нагноєнням. Фосфоліпази є невід'ємним компонентом зміїної отрути.
 3. Гістамін - спрощено кажучи, ця речовина, є за своєю природою активатором миттєвої алергічної реакції.
 4. Білкові компоненти, що викликають розпад власних огрядних клітин тканини жертви і забезпечують таким чином викиди додаткових кількостей гістаміну.
 5. Біогенні аміни - речовини, які ініціюють почастішання серцебиття і активацію дихання.

Це цікаво

Один з білкових компонентів, що містяться в отруті шершнів, називається краброліном - в честь самого комахи (латинська назва звичайного шершня - Vespa crabro).

Такий склад отрути визначає не тільки те, як виглядає укус шершня на тілі жертви зовні, але і з якою силою він впливає на організм в цілому. Нижче на відео видно наслідки укусу шершня:

Так виглядають укуси шершнів

Цікаво, що склад отрути багато в чому залежить від того, як саме і для чого комахи використовують свої токсини. Так, наприклад, отрута шершня - типовий захисний, він не призначений для нападу або знерухомлення.У той же час у сколий (близьких родичів шершнів, що мають темне забарвлення і іноді не поступаються їм за розмірами) отрута використовується саме для того, щоб паралізувати здобич - наприклад, личинок великих жуків. Укус цих комах, на відміну від шершнів, малочувствителен і до серйозних симптомів інтоксикації або алергії у людини не призводить.

Однією з найбільш важливих особливостей укусу шершня є його здатність жалити кілька разів. На відміну від медоносної бджоли, шершень після кожного укусу виймає своє жало зі шкіри жертви і може продовжувати його використовувати.

Це цікаво

Токсичність отрути шершнів менше, ніж токсичність отрути звичайної медоносної бджоли. Але біль, що викликається укусом, сильніше.

Чи варто говорити, що на один укус великий хижак витрачає значно меншу дозу отрути, ніж, наприклад, та ж бджола - адже йому потрібно зберігати стратегічний запас захисного речовини для подальшого нападу. Проте, жертва при цьому відчуває сильний біль, навіть від однієї такої "ін'єкції".

Відгук

"Що за дурні питання, кусається шершень, чи ні? Це ж оса, тільки велика. Звичайно, кусається. У мене ось цього літа шершень укусив кота на дачі, причому за ніс. Я думала, не виживе тварина. У нього очі не відкривалися, дихати ледве-ледве міг ротом. Моторошне видовище, довелося навіть до ветеринара везти його, але начебто відійшов ".

Ольга, Калуга

Завдяки рухливості тіла шершень кусає швидко і практично з будь-якого становища. Можна сказати, що, якщо ця комаха вирішило атакувати, то уникнути укусу буде проблематично - занадто висока швидкість його реакції.

За великим рахунком, слово "укус" по відношенню до цього великому комасі використовувати не слід: вражаючи жертву, шершень саме жалить, а не кусає.Незважаючи на потужні щелепи, якими хижак вбиває свою здобич - комах і різних дрібних членистоногих - для захисту він вважає за краще використовувати саме жало. Однак для простоти найчастіше йдеться, що шершень "кусає".

Це цікаво

На відміну від джмелів і бджіл, шершень може жалити, що не сідаючи на тіло людини або іншої тварини. У народі кажуть, що "шершень б'є" - він дійсно підлітає близько до жертви, швидко згинає тулуб і встромляє жало в тіло. Буквально відразу ж впорскується отрута, і оса виймає жало зі шкіри. Це схоже на швидкий удар боксера і є копією уколу наїзників - далеких родичів шершнів, які таким чином блискавично вводять в тіло жертви яйце. При цьому лапки його не стосуються тіла супротивника. Завдяки такій техніці шершень може вжалити поспіль в один і той же місце кілька разів.

Відгук

"Я один раз бачив укус шершня в голову. У дівчини на голові ніби водянка величезна з'явилася, півобличчя набрякло. Їй постійно кололи знеболювальне, але вона все одно не могла їсти, бо рухати ротом їй було боляче ".

Владислав, Москва

На фото представлені наслідки того, як гігантський шершень укусив людину:

Симптоми укусу шершня

Укус шершня для людини вельми небезпечний: деякі симптоми, що з'являються у жертви після зустрічі з цією комахою, несуть в собі серйозну загрозу для здоров'я, а часом - навіть життя.

В першу чергу, ужаліваніе викликає неймовірний біль. Вона відчувається відразу, ще до того, як комаха вийме жало зі шкіри. Але і після цього больові відчуття не вщухають, а навпаки - тільки посилюються через поширення ацетилхоліну по тканинах.

На фото видно, як виглядає укус шершня в обличчя:

Крім сильного болю одним з первинних симптомів, що з'являються практично відразу після укусу, є запалення в ураженому місці, що супроводжується великим набряком.Чим більше отрути шершень встиг впорснути в ранку і чим вище чутливість організму до нього, тим сильніше буде припухлість.

На фото показано жало шершня:

В деяких випадках на місці запалення можуть з'являтися нагноєння, некроз тканин і численні крововиливи. Особливо характерні такі наслідки для випадків, коли людину жалить не один шершень - множинні укуси при цьому можуть перерости в набряк Квінке.

Особливу небезпеку укус шершня представляє для дітей. Крім перерахованих вище симптомів у малюків, що з'являється набряк, крім усього іншого, може торкнутися внутрішні органи.

Відгук

"Я дуже боюся всяких ос і шершнів і обходжу їх десятою дорогою. А чоловік хизується своєю сміливістю і ось один раз потрапив. Рукою проганяв шершня з літньої кухні, і той його вкусив. Я не знаю, напевно, дуже великий був, але у чоловіка так набрякли пальці, що він не міг ложку брати. Така подушка на руці була ".

Ольга, Барнаул

Одним з найбільш небезпечних є укус гігантського азіатського шершня, що мешкає в основному в Південно-Східній Азії, а на території нашої країни - в Примор'ї. Ця комаха в цілому досить спокійно, але якщо жалить, то, як то кажуть, "мало не покажеться".

По-перше, азіатський шершень практично завжди пускає своє жало в хід кілька разів за одну атаку. По-друге, він впорскує в тіло жертви чималу дозу отрути, до складу якого, до того ж, входить унікальна речовина мандоротоксін, що надає потужний вплив на нервову систему. Крім усього іншого, численні укуси цього шершня можуть викликати крововиливи у внутрішні органи.

На фото - гігантський азіатський шершень:

Однак навіть без прояву сильної алергічної реакції укус шершня у людини здатний викликати такі симптоми, як прискорене серцебиття, головний біль і задишку.Ці тимчасові реакції рідко доходять в своїх проявах до серйозних болів в серці або асфіксії, але, тим не менш, вони можуть сильно налякати людину.

Можна відзначити і ще одну характерну рису укусу шершня - біль в ураженому місці завжди супроводжується сильним свербінням, іноді таким, що терпіти його немає ніякої можливості. Для полегшення цього в принципі не є небезпечним, але вельми неприємного симптому потрібне прийняття спеціальних лікарських засобів.

Відгук

"У нас у відділенні один раз був випадок. Привезли дитину, його вкусив шершень за попу. Начебто за показниками все в нормі, але температура збільшена, і набряк на попі такої, що малюк ворушитися не міг. Все тканини отверделі, видно, що дитині дуже боляче було. Довелося йому колоти Ксекофам і покласти в палату. Тільки дня через чотири у нього почало проходити, і ми відпустили його з мамою додому ".

Тетяна, Київ

Як згадувалося вище, вже через кілька хвилин після укусу у людини розвивається алергічна реакція. Глибина її залежить від індивідуальної чутливості та може варіювати від простого запалення до дуже серйозних наслідків. Давайте зупинимося на них докладніше.

Важкі наслідки нападу

Алергія на укус шершня - для людини, мабуть, найнебезпечніше наслідок нападу цієї комахи. У людей з підвищеною чутливістю до отрути імунну відповідь організму може протікати в дуже важкій формі, переходячи іноді в анафілактичний шок і закінчуючись смертю.

Ніколи не можна бути впевненим напевно в реакції організму на укус комахи, адже вона не залежить від фізичного стану, а гострота її багато в чому визначається генетичними факторами.Тому якщо укус шершня все ж трапився, потрібно уважно стежити за з'являються симптомами і своїм станом в цілому.

Відгук

"За минулий рік в нашу лікарню поступили двоє людей з анафілактичним шоком після ужаливания шершнів. Один був без свідомості, другий - в стані напівнепритомності. В обох випадках причиною став одиночний укус. У одного пацієнта через набряк була порушена прохідність верхніх дихальних шляхів; незважаючи на наші старання і застосування серйозних препаратів, він помер від гострої ниркової недостатності. вижив пацієнт зізнався, що не знав, кусаються чи шершні, і намагався просто прогнати який прилетів на запах в'яленої риби насеко е ".

Тіан Лі, Хуанде

Алергічна реакція організму практично завжди протікає по одному і тому ж "сценарієм". Однак не варто забувати, що інтенсивність її у різних людей абсолютно індивідуальна, тому як далеко зайде алергія в своїх проявах, залежить конкретно від організму самого потерпілого. Проте, давайте виділимо всі можливі симптоми у міру їх появи.

 1. Першою ознакою імунної відповіді організму є власне запалення в місці укусу. Воно характерно для всіх ужалених.
 2. Потім починають з'являтися прискорене серцебиття, головний біль, відзначається підвищення температури тіла.
 3. Далі у людини збільшуються лімфатичні вузли, може з'являтися нудота і діарея.
 4. В окремих випадках розвивається ниркова недостатність.

При появі будь-якого з цих симптомів потерпілого потрібно негайно доставити в лікарню, оскільки без лікарської допомоги ризик летального результату досить великий. У разі високої чутливості організму (про яку укушений може і не знати) навіть просте запалення може швидко перерости в більш серйозні прояви.

Важливо!

Смертність від анафілактичного шоку після укусу шершня навіть при своєчасно прийнятому лікуванні становить 15-20%.

Особливу увагу потрібно акцентувати на дуже важливий факт: тяжкість алергії підвищується з кожним новим ужаливания будь-якого перетинчастокрилих комахи. Це означає, що якщо одного разу укус, наприклад, бджоли мав алергічні наслідки, то від зустрічі з шершнем можна чекати більш серйозні ускладнення.

Якщо шершень укусив: що робити?

Тепер давайте визначимо алгоритм дій, якщо вас або поруч знаходиться людини все ж вжалив шершень.

Після укусу не потрібно шукати в шкірі жало - його там просто немає. Тільки лише бджоли залишають своє жало в ранці, шершні же спокійно живуть і продовжують його використовувати далі. А ось що слід зробити відразу - так це випити таблетку Супрастин або Кларитин, щоб купірувати розвиток алергічної реакції.

Далі людині слід:

 • спробувати висмоктати з ранки отруту, але робити це не більше 2-3 хвилин, тому що шкіра в місці проколу швидко стягується, а основна кількість токсину все одно залишається всередині;
 • докласти до ранки змочений шматок цукру - він витягне ще якусь частину отрути;
 • накласти на розвивається набряк холодний компрес, щоб уповільнити поширення токсину в тканинах;
 • змастити ужалений місце Феністілом і випити Димедрол.

Все подальші дії зводяться до двох досить простим цілям: спостереження за станом постраждалого і боротьбі з симптомами. Якщо температура тіла ужаленого людини не підвищується вище 38 ° С, збивати її не варто.

Важливо!

Ні в якому разі не можна приймати всередину алкоголь після укусу шершня: набряк при цьому може сильно збільшуватися.

Якщо шершень укусив кота або собаку, потрібно уважно стежити за станом вихованця і при можливості прикласти компрес на ужалений ділянку тіла. Якщо самопочуття тварини буде погіршуватися, його слід показати ветеринару.

Відгук

"Нашого Бірбом (йоркширський тер'єр) недавно вкусив шершень. У собаки рознесло все плече, задишка почалася, він не міг поворухнути лапою, нічого не їв. Ми викликали ветеринара, він нам сказав, що це точно шершень. Уколов якісь кошти для зняття набряку, але Бірбом тільки через тиждень почав нормально їсти і ходити. Схуд за цей час сильно … "

Алла, Воронеж

Як би там не було, укус шершня - в будь-якому випадку дуже серйозне подія, що вимагає пильної уваги. Якщо у конкретної людини на ужаливания комахами коли-небудь були виражені алергічні реакції, йому необхідно постійно мати при собі так званий "паспорт алергіка" - довідку від лікаря-алерголога, в якій вказані всі необхідні дані на випадок, якщо цей пацієнт з важкими симптомами укусу шершня потрапить до лікарні.

Після нападу шершня слід уважно стежити за самопочуттям і не бути занадто самовпевненим: анафілактичний шок розвивається дуже швидко і може вражати навіть цілком здорових і фізично міцних людей. Тому при будь-якому погіршенні самопочуття потрібно не вагаючись відправлятися в лікарню або викликати швидку допомогу.

Корисне відео: чим небезпечні укуси шершнів і ос

Напади шершнів на людину