Vše o domácí švábů

Únor 2019

Video: Skvělé domácí hranolky s rozmarýnem a tatarskou omáčkou Hellmann's! (Únor 2019).

Anonim

Комахи є найчисленнішим, різноманітним і древнім класом з усіх живих організмів на планеті Земля. Але є з цього безлічі комах ті, які так і не пристосувалися до життя в складних кліматичних умовах. Домашні таргани отримали таку назву за їх середовище проживання.

Ці види комах не є одомашненими, а звуться Синантроп. Це означає, що ні будучи одомашненими, ці тварини ведуть спосіб життя тісно пов'язаний з людиною. В даному випадку мова йде про житло людини.

Критична температура для життя рудого таргана - 5 ° C. При такій температурі комаха гине. Саме тому в холодному кліматі ці комахи локалізуються в опалювальних приміщеннях.

Поширення

Спочатку в Європейській частині планети були поширені виключно чорні таргани. Вони також зустрічалися в Африці і Азії. Але в XVIII столітті в Європу з Азії були завезені руді таргани. Через їх здатності до пристосування і надзвичайно швидкого розмноження вони досить швидко потіснили "чорних сусідів". І вже до XX століття популяція чорних тарганів почала стрімко зменшуватися. На це також вплинуло поява великої різноманітності хімічних препаратів для знищення шкідників.

Рижих тарганів також називають "прусаками". Існувала гіпотеза появи цього виду комах з Пруссії, тому їх і почали називати просто "прусак".

Опис і зовнішній вигляд

Як же виглядає домашній тарган? Доросла особина прусака може досягати розмірів 10 - 15 мм. Мають коричневе забарвлення, відтінки можуть відрізнятися. На спинний стороні проглядаються дві чорні смужки. Дорослі особини також мають крила, але тривалий час літати не можуть. На відміну від чоловічої особини, тіло жіночої виглядає більш широким. Черевце відрізняється і виглядає округлим. Молоді особини виглядають трохи інакше, у них немає крил. Їх забарвлення виглядає більш темною.

Якщо порівнювати чорних і рудих домашніх тарганів, то в їх зовнішньому вигляді є значні відмінності:

 • Розміри чорного представника цього виду в два рази більше, ніж у рудого.
 • Забарвлення вугільно-чорна.

В іншому вони схожі:

 • Мають плоский хітиновий панцир.
 • Три пари ніг, які мають кігтики і присоски.
 • Є крила.
 • Мають довгі вусики - орган почуттів.

Доросла особина живе приблизно 20 - 30 тижнів, тобто близько півроку. За цей час самки виробляють 4 - 9 оотек. Оотека - своєрідний контейнер, куди самка відкладає яйця. Вона носить його на нижній поверхні свого черевця, що дає можливість безпечно виносити потомство. Оотека виглядає як тверда прямокутна коробочка.

Особливості домашніх тарганів

Домашні таргани всеїдні. Вони легко пристосовуються до життя в чужому помешканні або поблизу від нього. Прусаки можуть вживати в їжу як свіжу їжу, так і харчові відходи. Крім того, якщо ні того, ні іншого немає, вони здатні харчуватися тканинами, папером в будь-якому її прояві і взуттєвої шкірою.

Постійно контактуючи з відходами та брудом, домашні таргани служать переносниками та збудниками різних захворювань .Це може бути дизентерія, діарея, гастроентерит.

Заходи по боротьбі

Першочерговим завданням є обмеження доступу до їх потенційної їжі і воді. Найефективнішим способом боротьби з домашніми тарганами служать інсектициди. Сучасний ринок пропонує величезну різноманітність ефективних препаратів. Вони випускаються в різній формі.

Основні різновиди препаратів:

 • Гель. Він є абсолютно безпечним для людини, але згубним для прусаків. Його особливість полягає в тому, що гель наноситься точково.
 • Пастки. Їх можна розділити на інсектицидні і клейові. У першому випадку вони діють подібно гелю, а клейові спрямовані на знищення без застосування отруйних речовин. Мінусом таких пасток є те, що один тарган, спійманий в неї, вже не зможе заразити інших.
 • Аерозоль. Для використання цього препарату необхідно дотримуватися заходів безпеки, так як отруйні речовини препарату можуть нашкодити і людині. Перед використанням необхідно звільнити приміщення, використовувати захисні пристосування, а після процедури добре провітрити приміщення.

На Русі, коли ще не існували всі ці препарати, використовували вірний метод виморожування. Для цього взимку в хаті відкривали навстіж двері і морозили її цілий день. Таким чином в приміщенні встановлювалася дуже низька температура, згубна для домашнього таргана. Спосіб був дієвий, але холодний. До речі, деякі люди і донині використовують цей метод.

Якщо самостійно не вдається впоратися з цією проблемою, слід звернутися за допомогою до кваліфікованих фахівців. Вони гарантовано знищать шкідників за допомогою сучасних безпечних для людини інсектицидів.

Для дезінсекції застосовуються інсектициди двох видів:

 • Безпосереднього дії - вони діють "тут і зараз". При контакті з тарганами, препарати моментально діють і вбивають шкідників. Після провітрювання обробленого приміщення не залишається слідів дезінсекції.
 • Пролонгованої дії - вони подіють пізніше. Принцип роботи цих препаратів полягає в виманюванні шкідників. Відразу після зараження комаха не гине. Це зроблено для того, щоб заражене комаха могло знищити якомога більше своїх родичів.

Тарган як вихованець

Любителі гострих відчуттів і втомлені від шаблонів люди заводять тарганів в якості домашніх вихованців. Такий вихованець є екзотикою, іноді вкрай недешевої. Існує кілька десятків видів комах, яких люди використовують в якості домашніх улюбленців. Як правило, вони мають більший розмір і більше виразні контури в порівнянні з вищеописаними видами.

Найпопулярніший з них - мадагаскарський шиплячий тарган. Світовий рекордсмен за габаритами серед усіх нині відомих видів. Його довжина в середньому становить 5 см, максимальна позначка доходить до 10 см. Тривалість життя в неволі досягає 3 років, в окремих випадках вони можуть прожити 5 років. Харчуються вони виключно рослинною їжею.

Цікавим фактом є те, що розмножуючись статевим шляхом, самка не відкладає яйця. Вона виношує потомство в собі. Тривають суперечки про те, чи є мадагаскарський тарган небезпечним для людини. Заводчики хором стверджують, що немає, це істота має тихий і спокійний характер і абсолютно нешкідливий для людини. Чому ж їх називають шиплячими? Справа в тому, що самець в стресовій для нього ситуації або в шлюбний період може видавати характерний звук, що дуже нагадує зміїне шипіння.

Таргани без сумніву є екзотичними вихованцями, до яких не дуже звикли жителі нашої країни. І кажучи про домашніх тарганів, вони представляються швидше шкідниками, ніж домашніми улюбленцями.