Jaké typy vši jsou muž

Březen 2019

Video: One Guy, 43 Voices (with music) - Roomie (Březen 2019).

Anonim

Види вошей, взагалі кажучи, численні - тільки у ссавців налічується понад 500 видів цих комах. При цьому на людині паразитують лише два різних види вошей - воша людська (Pediculus humanus) і воша лобкова (Pthirus pubis). Вони досить легко відрізняються один від одного як зовні, так і місцями свого проживання і паразитування.

Часто неправильно вважається, що видів вошей у людини не два, а три: наприклад, розрізняють також головний і платтяну вошей. Однак це не окремі види, а всього лише форми (вчені називають їх морфотипами) людської воші, своєрідні різновиди вошей. Вони пристосовані до проживання в різних умовах: головний - в волоссі голови, а платтяна (білизняна) - на одязі - і за час паразитування на людині встигли виробити такі відмінності в способі життя, що на тілі людини практично ніколи не перетинаються і не схрещуються. Лабораторні дослідження же показали, що до повного поділу їх на різні види ще не дійшла, і при існуванні разом (можливий тільки в штучно створених умовах) вони здатні схрещуватися і давати плідне потомство.

На фото нижче представлені різні види вошей у людини - людська і лобкова:

А на наступному фото - різновиди вошей у людини. Перша - головна воша, друга - платтяна:

На замітку

Як би численні не були воші в природі в цілому, види їх специфічні тим, що пристосовані до життя тільки на одному виді тварини-господаря.Так, людські воші не можуть жити на тілі інших ссавців, за винятком кількох видів мавп, а собачі воші живуть тільки на собаках - і так далі.

Тобто, заразитися вошами людина може тільки від іншої людини, але ніяк не від тварин. В цьому відношенні воші істотно відрізняються від бліх. Останні мають схожі розміри, але можуть паразитувати на великій кількості видів тварин господарів.

Все різновиди вошей у людини подібні тим, що повний цикл їх розмноження протікає на тілі господаря або в безпосередній близькості від нього - на волоссі або одязі. Всі види вошей, які бувають у людини, харчуються виключно кров'ю, причому на відміну від інших паразитів кожна особина кусає жертву кілька разів на день - більшість комах обходиться харчуванням раз в кілька днів (наприклад, постільні клопи), а то і тижнів.

Головна воша

Головна воша - найбільш поширений паразит і часто зустрічається навіть у людей, що живуть в нормальних санітарних умовах. Ця комаха заражає тільки волосяну частину голови, лише в окремих випадках переміщаючись у чоловіків на бакенбарди і бороду.

В цілому цей різновид вошей відрізняється від платтяна трохи темнішим кольором тіла - він сірувато-коричневий. Після годування колір тіла комахи стає темніше, ніж був до того, за рахунок крапельки крові в шлунку. На фотографіях нижче показані кілька комах цієї форми:

Основна ж відмінність головних вошей від білизняних полягає у відмінності їх місця проживання.

Розміри дорослих особин головний воші - близько 2-4 мм. Личинки вошей мають розміри близько 0, 6-2 мм. Яйця головних вошей називаються гнидами і міцно прикріплюються відкладає їх самкою до волосків на відстані близько 2-3 см від поверхні шкіри голови.

Головні воші розмножуються постійно незалежно від сезону. Вони відмінно себе почувають при температурі 30-33 ° С, а розмножуватися продовжують в діапазоні температур від 23 ° С до 40 ° С. Гинуть воші при зниженні температури нижче 0 ° С або підвищення вище 45 ° С.

Без волосся на голові цей різновид вошей жити не може. На зображенні нижче - воша, що повзе по пучку волосся:

Відповідно, найбільш простим і надійним способом вивести у себе головних вошей буде стрижка "наголо". В інших випадках слід користуватися шампунями, спреями або кремами, що містять інсектициди, або спеціальними жорсткими і густими гребенями від вошей і гнид.

Платтяна воша

Платтяна воша (інша назва - Білизна воша) зовні дуже схожа на головний і має схожу будову тіла з витягнутим черевцем, а також аналогічні розміри. Відрізняється від головного воші вона кольором тіла - він зазвичай білий або світло-сірий з жовтуватим відтінком, і, звичайно, житлами.

Платтяна воша пристосована до життя тільки на одязі, постійно або дуже часто знаходиться на тілі людини. Жити на волоссі або в одязі, яку людина одягає дуже рідко, вона не може. Тому найчастіше жертвами платтяних вошей стають бродяги, біженці і асоціальні особистості, що не міняють гардероб і рідко стираючі одяг.

Нижче на фото представлена ​​ця різновид вошей - видно скупчення паразитів на тканини:

Платтяна воша кусає людину саме під одягом і в більшості випадків - на безволосих ділянках тіла.

Ці паразити відкладають свої яйця (гниди) на одязі, і тому боротьба з ними зазвичай більш проста, ніж виведення головних вошей: тут потрібно або прокип'ятити, або обробити небезпечними для вошей засобами самі речі, а тіло ретельно вимити, щоб просто змити залишилися на ньому комах.

На замітку

Все воші витримують досить тривалий занурення під воду. При митті голови і волосся в області паху не змиваються самі воші, вчепившись за волосся, і тим більше, залишаються неушкодженими гниди. Можуть тільки бути змиті окремі особини, які опинилися в цей момент на шкірі.

Лобкова воша

З усіх різновидів вошей у людини лобкова воша - найдрібніша. Доросла особина її досягає в довжину не більше 2 мм, а личинки першого віку - всього близько 0, 5 мм. Без мікроскопа ці комахи схожі на невеликі коричневі точки злегка плоскої форми.

Лобкові воші вражають практично виключно волосяну частину тіла в паху, але в дуже рідкісних випадках можуть поселятися і під пахвами, а в окремих випадках (особливо при зараженні по воді) - на бровах і віях:

Під мікроскопом добре видно відмінність форми тіла лобкової воші від воші людської (головний і платтяна) - паразит значно коротше і має більш масивні щодо розмірів тіла лапки. На фото нижче видно обидва різновиди вошей при великому збільшенні:

Лобкові воші передаються найчастіше при статевих контактах, і тому зараження ними вважається своєрідним венеричним Паразитози. Проте, в деяких випадках лобкові воші передаються по воді або при користуванні загальним одягу.

Це цікаво

Фахівці відзначають в останні роки зниження заражуваність лобкової вошью і скорочення чисельності цього паразита взагалі. Вважається, що одна з причин цього - мода на голені лобки, через яку комахи позбавляються єдиних потрібних їм умов для існування.

Воші у інших тварин

У інших тварин види вошей бувають значно більш різними за розмірами і формою тіла.

Наприклад:

  • Заячья воша, що має покрите волосками і дуже щільне тіло. Паразитує вона на декількох видах зайців і кроликів.
  • Свиняча воша, досить велика і має довжину тіла близько 5 мм. Селиться за вухами, на складках шиї, живота і ніг домашніх свиней і диких кабанів.
  • Собача воша, що належить до загону власоедов. Крім крові господаря може харчуватися також шматочками шкіри і виділеннями шкірних залоз тварини.
  • Слоняча воша, що пристосувалася до відсутності волосяного покриву у господаря тим, що має ширший на кінці хоботок, за рахунок якого при укусі міцно тримається на шкірі.

На фото нижче представлені деякі із зазначених видів вошей. Всі види, що мешкають на тварин, для людини не є небезпечними:

Крім власне вошей досить відомі також волосоїдів у тварин. Їх налічується більше 3000 видів, і вони ведуть подібний з вошами спосіб життя. Головна їхня відмінність від справжніх вошей - здатність харчуватися не тільки кров'ю, але і різними похідними шкіри господаря. Ще більш численні пухоїди у птахів, але їх від вошей відрізняє ще більше особливостей.

Розглядаючи, які бувають воші, не можна не згадати про відому книжкову воша.

Вона не є типовою вошью, а відноситься до підряду сеноедов і харчується різними органічними залишками: від різних бакалійних продуктів до книжкових палітурок. Безпосередньо для людини вона не є небезпечною.

Цікаве відео: подробиці про воші і методах боротьби з ними

Лобкові воші під мікроскопом