Inkubační doba vši

Únor 2019

Video: The Groucho Marx Show: American Television Quiz Show - Book / Chair / Clock Episodes (Únor 2019).

Anonim

Головні воші - паразити дуже вузькоспеціалізовані не тільки за характером харчування, але за місцем свого існування. Вони можуть жити лише на волосистої частини голови людини і найближчих його родичів - деяких видів мавп. Відповідно, життєвий цикл і особливості біології, в тому числі і інкубаційний період головних вошей значною мірою адаптовані і залежать від способу життя самої людини.

На замітку

Слід відразу визначитися з термінами. Під інкубаційним періодом будь-якої хвороби зазвичай розуміють термін між зараженням нею і першими клінічними проявами. Для зараження людини головними вошами це визначення не підходить - паразити почнуть кусати людини відразу після зараження, але в силу невеликого їх кількості хворий може не відчути цього або не додати значення окремим неприємних відчуттів.

Інкубаційний період воші в біології - це час розвитку яєць вошей. З огляду на ж то, що яйця вошей називаються гнидами, для ентомолога інкубаційний період вошей і гнид - по суті, одне і те ж. З урахуванням того, що багато читачів розглядають вошей саме як хвороба, при описі інкубаційного періоду вошей далі ми будемо розглядати його і в біологічному, і, так би мовити, в народній уяві.

Інкубаційний період у вошей: як швидко вони починають дошкуляти після зараження

Після зараження перші укуси вошей відбуваються вже в перші години з моменту потрапляння паразитів на волосяний покрив людини - ці комахи не можуть обходитися без їжі довше декількох діб.Однак укуси однієї-двох особин, які встигли переповзти на здорової людини, не дуже відчуваються і часто не звертають на себе уваги. Тому в цей час говорити про які-небудь проявах педикульозу рано.

Справжні симптоми прояву вошей на голові починають відчуватися через три-чотири тижні. За цей час встигають вивестися і підрости німфи першого покоління, які вже масово починають кусати шкіру голови людини.

При сприятливих умовах через три тижні на голові з'являється вже в другому поколінні вошей, і завдяки великій кількості вони вже завдають серйозний свербіж і добре виражені неприємні відчуття.

На замітку

Педикульоз - це комплекс симптомів, характерних для людей з сильним зараженням вошами. У медичній практиці педикульоз вважається хворобою і проявляється у вигляді різнорідних симптомів, викликаних активністю вошей: сверблячкою, гнойничками, появою плям і алергічних висипань.

Таким чином, в даному випадку такий інкубаційний період у вошей можна вважати рівним трьом тижнях. Саме за цей термін на голові з'являються всі ознаки педикульозу: гниди, роздратування, свербіння, а також можливість зараження інших людей.

Це цікаво

В залежності від умов життя людини інкубаційний період розвитку педикульозу може змінюватися. Наприклад, в умовах зими або північних широт, коли голова людини постійно закрита шапкою, а в приміщенні досить сильно натоплено, воші розвиваються швидше - іноді за 16 днів проходить повний цикл їх розмноження. У середніх широтах, коли голова людини часто буває відкрита, паразити розвиваються зазвичай довше.

Розмноження вошей: детально про гнид і німф

Головна воша - комаха з неповним перетворенням.З її яйця вилуплюється личинка, зовні схожа на дорослу особину, але значно більш дрібна і не здатна до розмноження. Вона харчується тим же, чим годуються дорослі комахи - кров'ю людини - три рази линяє і перетворюється на дорослу комаху.

На замітку

Не слід плутати поняття "гнида" і "яйце воші". Гнида - це утворення з яйця і кокона з липкого речовини, що забезпечує утримання конструкції на волосині. Можна сказати, що це своєрідний кокон.

Така личинка, яка в цілому схожа на дорослу комаху, називається німфою. Стадія німфи характерна також для інших комах, - наприклад, для тарганів, коників і клопів.

Важливо те, що кожна стадія розвитку у вошей триває відносно недовго, і тому терміни життя цих комах невеликі, а швидкість розмноження - досить велика. У паразитологів прийнято називати комаха, тільки вийшло з яйця, личинкою, а вже линяють личинку - німфою.

Терміни розмноження і інкубаційний період вошей

Терміни розвитку воші на кожній стадії різні:

  1. Період дозрівання гнид становить від 5 до 8 днів, в залежності від температури. Оптимальні для гнид умови, що забезпечують мінімальний інкубаційний період гнид - середня вологість повітря і температура близько 31 ° С. При температурі вище 40 ° С і нижче 22 ° С розвиток яєць припиняється, і личинки не вилуплюються.

  2. Личинка першого віку розвивається від одного дня при температурі 30 ° С до десяти днів при температурі 10 ° С.
  3. Німфа першого віку розвивається 5 днів.
  4. Німфа другого віку розвивається вісім днів і перетворюється в імаго - доросла комаха.
  5. Дорослі комахи починають розмножуватися після першого ж прийому їжі після линьки.Зазвичай протягом 1-2 діб після перетворення німфи в дорослу комаху самки і самці спаровуються, після чого самки кожен день відкладають по 3-4 яйця.

На те, через скільки часу вилуплюються воші з яєць, значно впливає температура. При 25-26 ° С воші вилуплюються за 7-8 днів, а при 32-33 ° С - за 5-6 днів.

Те, як швидко вилуплюються воші, не залежить від того, як часто миється голова або взагалі мокнуть волосся.

Від того, скільки дозрівають гниди, залежить і час загального репродуктивного циклу комах. Мінімальний час розвитку від яйця до яйця становить 16 діб, максимальне ж може розтягуватися до двох місяців.

На замітку

У головних вошей практично не буває періодів голодування. Вони постійно живуть на волосистій частині голови, ніколи не покидаючи тіло людини. Тому таких факторів, як наявність або відсутність корму, практично немає в житті цих паразитів.

Максимальний термін життя дорослої головний воші - 46 діб. За цей час самка встигає відкласти до 140 яєць.

А як у інших видів?

Період інкубації вошей інших видів мало відрізняється від такого у головний воші.

Так, у платтяна воші, що належить до того ж виду, але пристосованої до життя на одязі, німфи вилуплюються через 5-8 днів. А середній час розвитку становить 3-4 тижні - як і у головної воші.

На замітку

Іноді використовується вираз "вилуплюються гниди" в принципі невірно. У вошей вилуплюються німфи, а самі гниди відкладаються самкою. Тому замість "гниди вилуплюються" слід говорити "личинки вилуплюються з гнид".

Інкубаційний період лобкові воші становить приблизно 6 днів, а термін розвитку личинки - близько 18 днів. Відмінність їх від головних вошей полягає в тому, що доросла лобкова воша живе не більше 30 днів, а одна самка може відкласти максимум 50 яєць.

У лобкові воші личинки з гнид НЕ вилуплюються при температурі нижче 22 ° С.

Методи боротьби з гнидами

Знищити і потруїти гнид цілком можна і навіть потрібно на будь-якій стадії їх розвитку. Для цього зазвичай використовуються спеціальні шампуні з ефективними інсектицидами - Педілін, Паразідоз, Ниттифор, Педекс, Хігія. Раніше проти вошей використовувався навіть гас, але по ефективності і зручності застосування він, звичайно ж, істотно поступається сучасним шампуням.

Важливо, що навіть після стрижки наголо голову необхідно помити шампунем і потримати під поліетиленовим пакетом, оскільки гниди і самі воші можуть залишитися на шкірі і близько цибулин волосся. А при використанні шампуню, котрий має здатність вбивати яйця вошей - потрібно промити їм голову повторно через 5-6 доби.

І звичайно, завжди і скрізь необхідно дотримуватися правил гігієни: чи не витиратися чужим рушником, не використовувати чужу гребінець. Відомо, що головні воші можуть виживати у воді протягом двох діб, тому навіть купання в громадських місцях може бути небезпечно.

Будьте пильні!

Корисне відео: про розвиток вошей і методах боротьби з ними