Kolik vši mohou žít bez lidského

Březen 2019

Video: О ДУХОВНОЙ БЛАГОДАТИ (Březen 2019).

Anonim

Воші - облігатні і дуже вузькоспеціалізовані паразити людини. Вони абсолютно не пристосовані до життя поза його тіла або на інших тварин. Лише у виняткових випадках воші можуть жити і сяк-так розмножуватися в волосяному покриві на тілі деяких мавп, але тут вони відчувають себе значно гірше, ніж в волоссі людини.

На питання ж про те, скільки живуть воші без людини, можна дати просту відповідь - рівно стільки, скільки можуть витримати без їжі. А питання голоду для вошей варто дуже і дуже гостро - зазвичай воша не може голодувати більше 2 діб, і тільки при зниженні температури до 10-12 ° С може протягнути без їжі до 10 днів.

На замітку

Лобкова воша ще менш витривала - голодувати при нормальних для неї 28-30 ° С вона може не більше 8-9 годин, і через цей термін загине, якщо не добереться до людського тіла. А ось в воді воші, особливо лобкові, можуть виживати протягом двох діб, і тому часто передаються від людини до людини в місцях громадського купання.

Скільки живуть воші, стільки вони і безперервно харчуються. Головні воші їдять 4 рази на день, лобкові - кожні 3-4 години.

З вищенаведених міркувань легко зрозуміти, що довго жити поза голови і взагалі - поза живої істоти - воші не можуть.

Це цікаво

Часті батьками питання типу "скільки живуть гниди" або "скільки живуть гниди без людини" не зовсім коректні. Гниди - це не самостійні комахи, а лише яйця вошей, кожне в своїй оболонці. Тому вони не живуть, а розвиваються.Без людини вони зберігають свою здатність до розвитку досить довго - до декількох діб.

Специфіка харчування вошей і їх залежність від господаря

Єдиний корм всіх видів вошей, які зустрічаються у людини - це кров, яку паразити смокчуть, проколюючи шкіру між волоссям. Неправильно вважати, що воші живляться самими волоссям: деякі думають так з тієї причини, що головні воші часто зустрічаються саме міцно вчепився в волосини.

Такий трюк комаха проробляє тільки для того, щоб не впасти з голови під час рухів людини, при розчісуванні або митті волосся. Для харчування паразита все ж доводиться спускатися на шкіру, проколювати її своїми стилетами і смоктати кров.

Кожен вид і навіть кожен підвид воші морфологічно дуже добре адаптований до свого середовища проживання. Розмір і форма члеників на лапах для захоплення волосків, форма тіла, навіть загальні контури черевця комахи мають у своєму розпорядженні до того, щоб жити на людину і навіть на конкретній частині його тіла.

Наприклад, деякі воші живуть поза голови - платтяна воша пристосувалася до життя на одязі і переповзанню на тіло людини, коли він одяг одягає. А лобкова воша селиться виключно на лобкових волоссі і під пахвами. Тільки у дітей лобкова воша може заражати волосся на голові.

Головні воші живуть не тільки на голові, але можуть переповзати і на бороду у чоловіків і навіть на вії. Хоча в цілому розміри дорослих вошей не дозволяють їм комфортно паразитувати на занадто коротких волоссі.

В цілому ж навіть на людину воші живуть недовго. Якщо комаха не падає з голови і не виявляється отруєним спеціальним шампунем або гасом, у дорослому стадії воша живе максимум 40-46 днів, німфа розвивається додатково близько 15-20 днів.Загалом, воша на голові живе близько двох місяців, а на лобку - близько шести тижнів.

А ось переходити на тварин людські головні воші не можуть. У лабораторних експериментах вони харчуються на тілі мавп, але в природі на приматах практично не зустрічаються. Тому і існувати поза людиною ці паразити не здатні. Виняток становлять лише платтяні воші, які живуть не на тілі людини, але харчуються все там же …

Це цікаво

Своєю нездатністю переносити голодування воші разюче відрізняються від інших паразитів. Наприклад, постільні клопи можуть голодувати місяцями, а кліщі - навіть до кількох років. Блоха в кімнатних умовах може постити до 4 місяців, а при знижених температурах - до 1, 5 років. Воші в цьому плані комахи вражаючі, проте замість можливості голодувати вони отримали від еволюції високу пристосованість до життя на тілі людини - практично жоден ектопаразит такою високою спеціалізацією не володіє.

А воша-то до життя без людини не пристосована!

Будова тіла і спосіб життя вошей свідчать про те, що за час своєї еволюції вони встигли повністю адаптуватися до життя саме на людину. Їх лапки видозмінилися так, що не можуть робити практично нічого, крім здійснення зацепов за волосся. Ротовий апарат вошей пристосований тільки для кровососания.

Але найбільш помітна пристосованість органів розмноження вошей до тіла людини: самка відкладає яйце в рясної липкою оболонці, причому робить це, тільки пересуваючись по волосинці. В результаті яйце залишається прикріпленим до волосу. Після виходу з яйця личинка відразу падає на шкіру голови і може харчуватися.

Це цікаво

В природі людські воші не живуть.Близько їм види паразитують на приматах, але саме паразит людини зустрічається виключно на людину.

Поза людини воші живуть лише на його одязі. Так сформувався особливий вид вошей, які вже не можуть жити на голові, але відмінно пристосовані до життя на одязі (платтяні воші). Тут вони відкладають гниди, тут спаровуються, а для харчування переповзають на тіло людини. Воші, які живуть на одязі, мають кілька іншу будівлю лапок, що дозволяє їм впевнено триматися практично на будь-яких текстильних виробах.

Цікаво, що платтяні воші, які живуть поза тілом людини, не відрізняються довгожительством - дорослі особини їх живуть стільки ж, скільки і головні воші - близько 40 діб. Опинившись поза тілом людини, воша живе до 3-4 днів, і гине від голоду, якщо людина не одягає одяг.

Це цікаво

В лабораторіях вчені використовують для годування вошей кров щурів або просто культивують їх на мавпах. Тут кожна воша живе без людини стільки ж, скільки прожила б і на саму людину.

А ось воші, які живуть на тварин, ніякого відношення до людини не мають. Відповідно, заразитися від домашніх вихованців цими паразитами можна.

Воші у собак

На собаках живуть спеціалізовані собачі воші (точніше - волосоїдів). Вони мають дещо довші стилети для проколювання товщою собачої шкіри, а також лапки, пристосовані до закріплення на собачої шерсті. Собачі воші не можуть паразитувати на людині, і навіть у випадках, коли вони випадково потрапляють на голову або тіло людини, гинуть протягом декількох днів.

Це цікаво

Собачі воші відносяться до сімейства власоедов, кілька відрізняються від типових вошей.Але, як і воші, вони відрізняються вузькою спеціалізацією і можуть паразитувати тільки на одному виді тварин.

Котяча воша і її особливості

Так звана котяча воша так само, як і собача, належить до ряду власоедов і пристосована тільки до паразитування на кішках. У всіх котячих ці комахи викликають сильне свербіння і ураження шкіри, а також можуть переносити яйця небезпечних гельмінтів.

Для людини котячі воші не є небезпечними. Воші, які живуть на кішках, навіть не можуть прикріпитися до волосся людини.

Чи живуть воші на подушках і ковдрах?

Зрозуміло, на подушках і постільній білизні воші не живуть. Хоча б тому, що тут їм нема за що вчепитися і ніде відкласти гниди.

В окремих випадках головні воші можуть потрапляти на подушки з волосся зараженої людини і перебувати тут протягом кількох годин, чекаючи можливості знову переповзти на голову людини. Платтяні воші можуть навіть селитися в складках ковдр і простирадл, але постійних популяцій ці комахи тут не утворюють.

А ось передаватися воші цілком можуть через рушники, гребінці та гумки для волосся. Для профілактики зараження слід в першу чергу перевіряти засоби гігієни і самої людини, з якою ви спілкуєтеся.

Цікаве відео: детально про воші і методах боротьби з ними

Як відбувається зараження вошами і що важливо знати про способи профілактики педикульозу