Jak se vši šíření (a jiní jejich druhu)

Březen 2019

Video: pravda o pekle (Březen 2019).

Anonim

Воші - паразити досить вразливі і малорухливі. Переміщатися на великі відстані вони не вміють, крил у них немає. Та й розмножуються вони не особливо швидко - кожна самка за своє життя може давати життя всього декільком десяткам нащадків. Але, тим не менш, за паливною ефективністю поширення і передачі між людьми воші готові заткнути за пояс багатьох інших паразитів людини.

Те, як передаються воші, стало активно вивчатися ще при масових епідеміях переносяться ними захворювань - тифу і гельмінтозів. І з'ясувалося, що головні воші передаються легко, з біологічної точки зору - ефективно, і без виражених вишукувань, просто переповзаючи з однієї людини на іншу, або будучи насильно перенесеними.

Окремі деталі того, як поширюються воші, обов'язково слід знати, щоб убезпечити себе і своїх дітей від цих паразитів.

Способи поширення головних вошей

Поширення вошей відбувається завжди в місцях проживання людей, а особливо часто - при ущільненому їх поселенні. Головні і платтяні воші особливо швидко поширюються в комунальних квартирах, бараках, таборах біженців. У воєнні роки паразити дошкуляли солдат в казармах і окопах - в місцях щільного скупчення людей воші відчувають себе цілком вільно.

Це цікаво

Стерпний вошами епідемічний висипний тиф навіть називають "окопної лихоманкою", оскільки він косив солдатів під час кримської кампанії, наполеонівських воєн і в Першу Світову війну саме в окопах на поле бою.В умовах антисанітарії воші поширювалися між солдатами дуже швидко і заражали практично всіх.

Воші передаються від людини до людини декількома способами:

  • переповзають з голови однієї людини на іншу. Найчастіше це відбувається у тих, хто ділить одне ліжко, а також між дітьми при спільних іграх. Це - основний спосіб передачі вошей.
  • Головні воші можуть переноситися через предмети гігієни і побуту - гребінця, рушники, гумки для волосся, обручі, і вже звідти потрапляють на голову іншої людини при спільному користуванні зазначеними речами. Цей спосіб відносно рідкісний, але може мати місце.
  • Воші також поширюються через загальну одяг. Для головної воші найбільш актуальні шапки, шарфи і куртки з капюшоном, а платтяна воша може передаватися через будь-який одяг, на якій знаходяться гниди, німфи і дорослі комахи.
  • В поодиноких випадках паразити падають на постільну білизну та подушки, а звідти забираються на голову іншої людини, який лягає на цю ж ліжко.

Важливо розуміти, що переносники вошей - це все люди з будь-якою кількістю цих комах на голові. Однак чим сильніше конкретна людина заражений вошами, тим більша ймовірність, що вони будуть падати з його голови на меблі або предмети побуту, а отже, більше ризик зараження від нього.

Важливо!

Воші можуть передаватися по воді в місцях громадського купання. Відомо, що в Індії в бідних районах воші переносяться прямо в річках, на мілинах яких купаються і діти, і дорослі люди, і люди похилого віку. Найбільш часто таким чином передаються лобкові воші, однак і головні воші можуть поширюватися таким же чином: вченим відома висока стійкість їх до гіпоксії і здатність виживати у воді до двох діб.

Гниди (яйця вошей) через нездатність пересуватися передаються тільки силами самої людини. Це може бути використання загальних гребінців, на яких залишаються волосся з прикріпилися яйцями, рушники, загальна одяг або ліжко, на яких залишаються заражені волосся.

В цілому гниди передаються рідко і не є основними заражують агентами. Іншими словами, в кількостях, здатних викликати епідемію і зараження великої кількості людей, гниди не передаються.

Стрибають чи воші?

Воші не стрибають: їх лапки добре пристосовані тільки для того, щоб охоплювати волосок і надійно утримуватися на ньому, але ніяких механізмів для стрибків у вошей немає. До того ж, воші мають досить масивне тіло, мало пристосоване для активних переміщень.

Тому воші не стрибають, а тільки повзають. Завдяки тому, що воші не вміють стрибати, вони не передаються між людьми на відстані, і з зараженим людиною можна цілком спокійно спілкуватися. З типових комах-паразитів в квартирі, які вміють стрибати, можна зустріти лише бліх.

Відгук

"З садка дитина прийшла і заявив, що більше туди не піде, тому що у дівчинки з групи виявили вошей і сказали, що воші стрибають з голови на голову, і кожна дитина може заразитися. Ми-то розуміємо, що воші поширюються дещо по-іншому, але якщо в садку в однієї дитини є воші, то і у всіх інших будуть, навіть незважаючи на те, що вони стрибати не вміють ".

Давид, Ізмаїл

Проте, повзають воші досить швидко і активно, і навіть при короткочасному близькому контакті (наприклад, при поцілунку) цілком здатні встигнути перебратися на голову здорової людини.

Розвінчуємо міфи, або як воші не передаються

Міфів про воші досить багато, і деякі з них є настільки міцними загальними стереотипами, що їх спростування викликає справжнє здивування.

Міф 1. Воші стрибають.

Про це було сказано раніше. Стрибати воші не вміють і з голови на голову не перестрибують.

Міф 2. Воші передаються в брудних квартирах на відстані

Воші не можуть передаватися на відстані. А саме по собі санітарний стан приміщення лише побічно може впливати на їх передачу (адже в таких квартирах часто не дотримуються елементарних правил особистої гігієни).

Міф 3. Головні воші передаються тільки від дітей

Абсолютно необгрунтоване твердження - головні воші однаково активно заражають і переходять як на дітей, так і на дорослих людей.

Міф 4. Воші передаються тільки при статевому акті

При статевому акті передаються лобкові воші. Головні ж паразити можуть передаватися як при статевому контакті, так і просто при близькому фізичному контакті - обіймах, заняттях боротьбою, догляді матір'ю за дитиною.

Міф 5. Воші передаються від домашніх тварин

Це оману настільки поширене, що про воші на домашніх тварин слід сказати окремо.

Чи переходять воші з тварин на людину?

Ні так звані собачі, ні котячі воші людині не передаються. Це пов'язано з особливостями вошей і волосоїдів в загальному - кожен вид цих паразитів строго специфічний до свого господаря і не може жити і жити на інших видах тварин.

На кішках мешкає котячий волосоїдів, на собаках - собачий, і в побуті їх називають вошами лише за схожість зовнішнього вигляду з людської вошью. Але ось потрапляючи на тіло тварини іншого виду, в тому числі і людини, ці комахи швидко гинуть.

Воші у собак не передаються людині навіть при тісному контакті, коли, наприклад, тварина спить з людиною на ліжку. До речі, воші у кішок і собак не передаються не тільки людині, але і цим видам з одного на іншого - тобто котячий волосоїдів не може жити на собаках, а собачий - на кішках.

Деякі особливості передачі вошей

Існують і деякі деталі при передачі вошей, які можуть здатися незвичайними і навіть курйозними.

Наприклад, статистично підтвердилася інформація про те, що головні воші активніше заражають нервових людей, схильних до переживань і занепокоєння. Вважається, що у нервових людей активніше пульсує кров, і вони частіше потіють, через що запах їх тіла виявляється більш привабливим для паразитів.

Крім того, при статевому контакті можлива передача відразу двох видів вошей - головний і лобкової. Така подвійна Інфестація є одним з найнеприємніших наслідків безладного статевого життя.

В будь-якому разі, для надійного захисту від вошей слід пам'ятати про всі шляхи їх передачі і уникати:

  • близьких контактів з невідомими людьми або тими, у кого є очевидні ознаки зараження вошами
  • використання чужих предметів гігієни
  • купання в місцях з великою кількістю маргінальних соціальних елементів.

А якщо раптом в дитячому саду був виявлений випадок зараження вошами когось із дітей, то свою дитину краще потримати вдома тиждень-другий. Це позбавить батьків від серйозних турбот.

Корисне відео: як правильно позбавити дитину від вошей