O lidských subkutánních vši: mýty a skutečnost

Březen 2019

Video: Theofrastos: O lidských povahách (Březen 2019).

Anonim

Підшкірні воші у людини - широко поширений міф. Такий же, як і воші, що з'являються від нервів, або цілі пухлини, суцільно населені зсередини вошами. Зазвичай говорять про те, що під шкірою живуть воші, намагаючись пояснити або описати коросту - поширену хвороба, що викликається зовсім іншим, відмінним від вошей паразитом.

Проте, міф про підшкірних воші у людини набув широкої популярності з кількох причин:

  • Воші дійсно дуже дрібні, і навіть у своїй нормальної життєвої обстановці вони ледь помітні. Багато хто вірить, що якщо їх не видно на самій голові, так само точно непомітні воші і під шкірою.
  • Симптоми хвороб, відповідальність за які в народі перекладається на підшкірних вошей у людини, дуже схожі на типовий педикульоз - той же свербіж, ті ж мігруючі роздратування. І одного разу побачивши при таких симптомах на голові вошей, легко звинуватити їх же і в корості.
  • Збудник корости невиразний без мікроскопа. Зрозуміло, народний поголос повинна хоч якось описати те, чого людина побачити не може. Для цього і була придумана підшкірна воша.

Сьогодні наука вже добре описала і саму коросту, і спосіб життя її збудників, і самих вошей. Тому для того щоб надійно орієнтуватися в причинах і відмінності цих паразитарних інфекцій, слід добре знати їх збудників.

Відгук

"У мене цього літа після поїздки в село з'явилися підшкірні воші.Жахлива річ. На шкірі з'являються невеликі шишечки, під якими на сонці видно саму вошу, і сверблять моторошно. Зішкребти їх не можна, можна розколупати голкою і витягнути. Дуже загострюється свербіж до ночі, вдень його можна і не відчувати. У лікарні від нього призначили мазь Перметрин і змусили лягти в палату на п'ять днів. Сказали, що це дуже заразно ".

Юлія, Огоневка

Трохи про воші і їх біології

Все воші - це зовнішні паразити людини. Вони не здатні проникати всередину тіла або під шкіру, але дуже добре пристосовані до того, щоб утримуватися на волоссі за рахунок особливої ​​будови своїх лапок. на фото видно головна воша під мікроскопом - добре помітні її крючкообразние лапки:

Воші під шкірою практично ніколи не виявляються і навіть у виняткових випадках попадання в рану вибираються з неї.

Такою своєю нездатністю жити всередині організму людини воші нагадують інших ектопаразитів - клопів, кліщів, бліх. Однак від усіх воші відрізняються тим, що відмінно пристосувалися до постійної присутності на поверхні тіла людини - тут вони харчуються, тут відпочивають, тут же відкладають яйця-гниди, які приліплюються до волосся.

на замітку

Існуюча платтяна воша (білизняна) - еволюційна форма головного, що пристосувалася до того, щоб жити на одязі і час від часу переповзати на тіло людини і кусати його. Ці воші теж не можуть жити під шкірою, але серед інших паразитів займають особливе становище - вони, начебто, і не живуть на тілі людини, але постійно присутні в безпосередній близькості від нього.

Личинки вошей, крихітні копії дорослих особин, теж живуть тільки на поверхні шкіри господаря і ніколи не проникають під неї.Тому на питання, чи бувають підшкірні воші, можна однозначно відповісти - ні, не бувають.

Хто живе під шкірою: детально про збудника корости

Так що ж таке горезвісні підшкірні воші?

Під цим народною назвою ховається інший паразит - коростяний свербіння, або коростяний кліщ. До вошам він практично не має відношення, його родичі - енцефалітні кліщі і павуки.

На фото нижче видно коростяний кліщ під мікроскопом - у нього помітні 8 лапок (у людських вошей їх всього 6):

підшкірно вошами у людини цих кліщів назвали за схожість симптомів зараження ними з симптомами зараження вошами - сильний свербіж, помітні пухирі від укусів і непомітність самих паразитів.

Сам свербіж коростяний свербіння виробляє при постійному пробуравліваніі шкіри і укусах з метою смоктання крові. Самка кліща в міру свого руху під шкірою постійно відкладає яйця, з яких виходять нові личинки, які продовжують робити те ж саме.

Відгук:

Мені розповідали, що у одного дідуся хворіла шишка на лобі, причому багато років. А коли її розрізали, там було повно вошей!

Ірина, Москва

Зазвичай у зараженої людини на тілі є від 1 до 15 кліщів. Уже це кількість викликає настільки серйозний свербіж і дискомфорт, що людина змушена звертатися до установ охорони здоров'я.

В особливих випадках - серед бродяг, наприклад, - під шкірою може жити кілька мільйонів кліщів , сформованими незалежно від сверблячки можуть призводити до некротизации тканин і розвитку особливо важких форм корости - норвезької корости, вузликової корости, дерматиту і піодермії.

На фото - зовнішній вигляд руки людини з норвезької на коросту:

Без мікроскопа коростяний кліщ розглянути неможливо, але в місці його знаходження під шкірою видно невелика темна точка (див.фото):

Таким чином, можна сказати, що так звані в народі воші під шкірою - це коростяві кліщі, здатні завдавати роздратування, зовні досить схожі з педикульозом.

Як відрізнити зараження "підшкірної вошью" від педикульозу?

Деякі симптоми зараження "підшкірними вошами" досить сильно нагадують ознаки хвороби, яку викликають шкірні воші. Однак є у цих захворювань і чіткі відмінності:

  • "Підшкірні воші" на голові не зустрічаються. Тільки у виняткових випадках у дітей коростяний кліщ може вражати верхню задню частину шиї і підборіддя. Найчастіше кліщ вражає міжпальцевих простір, статеві органи у чоловіків, пахвові западини, живіт, боки, сідниці, лікті. На відміну від коростявих кліщів, воші найчастіше паразитують саме на голові або лобку.
  • "Підшкірні воші" не залишають характерних слідів від укусів. Якщо такі сліди є - слід запідозрити звичайних вошей. При цьому першим симптомом корости є висип. На фото нижче - характерний висип при корості.
  • Для корости характерна наявність ходів кліща під шкірою, які можна побачити при дослідженні місць свербіння або промацати пальцем.

Однак завжди при появі будь-яких характерних симптомів потрібно в першу чергу звернутися до лікаря - тільки він зможе з максимальною надійністю діагностувати паразита.

Причини появи міфу і що за ним ховається

Міф про існування підшкірних вошей з'явився, швидше за все, тоді, коли страждають від вошей люди спробували пояснити причини розвитку корости. Ще в епоху Відродження в Італії з'явилася гіпотеза, що короста викликається якимись мікроорганізмами, але знайти їх лікарі не могли. З огляду на схожість хвороби на педикульоз, нескладно припустити, що коросту викликали ті ж збудники, тільки невидимі, які живуть під шкірою.

Надалі ці теорії і міфи отримали широкий розвиток: народні лікарі часто лякають своїх пацієнтів розповідями про те, як у людей з'являються величезні шишки на тілі, які при розтині виявляються під зав'язку набитими вошами, про самозародження вошей під шкірою з бруду і навіть про те, що воші постійно присутні під шкірою голови, але дрімають, а активізуються тільки від стресів і розхитаних нервів господаря. І люди вірять.

Відгук:

Знаєте, нехай і говорять, що воші передаються лише від людини людині, але я скажу тільки, що коли я розлучилася зі своїм хлопцем, у мене був сильний стрес, я більше місяця з хати не виходила. І зауважте, ні з ким з чужих людей не контактувала. Але воші у мене з'явилися, звичайно я спершу не могла зрозуміти, коли на голові побачила цю гидоту, але придивилася краще і побачила білі точки, причому ні в кого у інших в сім'ї їх не було, були вони лише у мене. І їх на щастя було небагато, так що я швидко їх вивела. Ось так на собі переконалася, що воші виникають не тільки від бруду і всього іншого, а від стресів!

Благо, сьогодні всі ці домисли розвіяні, а разом з тим тлумачні лікарі знають, як швидко і легко позбутися і від вошей справжніх, і від корости. Тому якщо якийсь недалекий лікар почне розповідати вам щось про те, що в тілі людини існують підшкірні воші, від нього варто бігти. Бажано - в напрямку найближчого хорошого дерматологічного кабінету.

Докладно про підшкірних кліщів: цікаві кадри

Що важливо знати про коросту і її симптомах: як себе захистити