Nebezpečné blechy na člověka

Únor 2019

Video: Ako vytiahnuť kliešťa - viac spôsobov. (Únor 2019).

Anonim

Випадково виявляючи на ногах укуси бліх, сьогодні мало хто замислюється, чи небезпечні блохи для людини взагалі. Здавалося б, таке крихітне створення, ледь досягає в довжину пару міліметрів - хіба воно може серйозно нашкодити своїм укусом, схожим на укол голкою? Тому більшість укушених просто з досадою потирає червоні точки і незабаром забуває про подію.

А тим часом блохи небезпечні для людини, причому медики і паразитологи вважають їх чи не найбільш небезпечними ектопаразитами взагалі. Чому? Давайте розбиратися …

На замітку

Ектопаразити - це паразити, які нападають і шкодять людині зовні, на шкірі, волоссі, в загальному - паразитують на зовнішніх оболонках тіла. Крім бліх до них, наприклад, відносяться також клопи, воші, кліщі, комарі та мухи.

На противагу їм ендопаразити - це паразити, що живуть усередині нашого організму - гельмінти, найпростіші, рідше - личинки деяких комах.

Укуси бліх, їх ознаки, наслідки і реакція організму

В першу чергу блохи шкідливі для людини тим, що їх укуси викликають різку реакцію організму. Зрозуміло, один-два укусу можуть виявитися і непомітними, але при великій кількості або регулярних нападах організм відповідає на них, причому іноді досить бурхливо, а саме:

  • висипаннями близько місць укусів
  • збільшенням лімфатичних вузлів
  • алергічною реакцією аж до серйозних набряків і підвищення температури тіла.

І це при тому, що самі укуси сильно сверблять, сверблять і можуть хворіти. При розчісуванні ж можливо додаткове пошкодження уражених місць, в кров може надходити інфекція, в результаті чого дрібні червоні точки нагнаиваются, викликаючи локальні запалення. У сильно запущених станах, наприклад, у бродяг, такі гнійничкові запалення можуть переростати в виразки і пиодермию.

Укуси бліх хворобливі самі по собі - у цих паразитів не у всіх віках виробляється фермент, який відповідає за анестезію жертви і маскування укусів. Тому деякі блохи кусають дуже боляче, від чого особливо сильно страждають діти, яким комахи не дають спати.

Таким занепокоєнням і навіть розвитком фобії блохи шкідливі для людини при нерегулярних зустрічах з ними.

А ось за життя в сильно зараженому блохами приміщенні людина піддається укусів регулярно, щодня. Як показує практика, в цьому випадку у відповідь на постійні роздратування шкірних покривів в місцях укусів у людей часто розвиваються невралгії і навіть нервові розлади.

Відгук

"Під час подорожі по Корсиці кілька ночей ми ночували у гостинного господаря рибальського човна, у якого чоловік, власне, і замовляв рибальські екскурсії. Місце чудове - з видом на море, в оливковій гаю, старий будиночок, напевно, ще вікторіанської епохи з дерев'яними віконницями. Щоранку - морський окунь і домашній сир на сніданок. Сидиш на веранді, чухати блошині укуси і розумієш, що життя вдалося. Тільки ось дитина там страждав - блохи його кусали особливо сильно, вдень він навіть заснути від них не міг, приходив вісь виносити його спати на вулицю. Тому і поїхали ми звідти на три дні раніше, а у малого точки від укусів пройшли тільки в день вильоту на історичну батьківщину … "

Тетяна, Самара

Але вищеописані неприємності - це лише менша з зол, яку можуть заподіяти блохи.По-справжньому небезпечні блохи тим, що переносять серйозні інфекційні захворювання людини.

Хвороби, які переносять блохи

Блохи відомі в першу чергу тим, що є переносниками смертельно небезпечних захворювань людини:

  • чуми, в тому числі бубонної
  • енцефаліту
  • сибірської виразки
  • трипаносомозов
  • туляремії
  • висипного і поворотного тифів

… а також безлічі інших інфекцій, теж вкрай неприємних - лістеріозу, грибкових захворювань, сальмонельозу.

Зрозуміло, ймовірність того, що випадкова блоха виявиться переносником конкретного збудника смертельної хвороби, невелика, але все ж вона завжди потенційно є. І в цьому - найбільша небезпека бліх для людини.

Це цікаво

Саме блохи, зокрема - південна щуряча блоха - стали в Середньовіччі причиною однієї з найбільш смертоносних пандемій в історії людства - пандемії бубонної чуми. Тоді хвороба забрала понад 15 мільйонів життів. Прийшла вона спочатку до Криму на китайських кораблях - з блохами в шерсті сірих щурів. І вже з Криму почалося її хід по континенту. Сьогодні в Казахстані та Середній Азії збудник бубонної чуми продовжує процвітати в колоніях ховрахів і норах тушканчиків, заражених все тими ж щурячими блохами.

Для людини небезпечні не тільки блохи, що зустрічаються на щурах. Через те, що ці паразити не особливо вибагливі до виду господаря, вони можуть нападати на інші види тварин.

Наприклад, якщо кішка зловить щура, блохи з останньої запросто переберуться на мурчал домашнього вихованця, а з нього - в будинок, де будуть кусати людини. Тому блохи у кішки небезпечні тим же, чим небезпечні блохи у щурів, собак або кроликів.

І, нарешті, блохи є активними переносниками яєць гельмінтів (глистів), причому величезного числа видів їх. Цим блохи також становлять небезпеку для людини.

Якщо випадково або спеціально розчавити блоху, а після вживати їжу, не помивши руки, легко можна внеси в організм яйця ціп'яків, сосальщиков, аскарид і інших глистів. Причому ймовірність зараження гельмінтами при нападі бліх на порядки вище ймовірності отримання збудників інфекційних захворювань.

Чим блохи небезпечні для дітей?

Для дітей блохи небезпечні навіть більше, ніж для дорослих. Діти більш гостро реагують на укуси паразитів, у них значно частіше трапляються алергічні реакції. При цьому сама алергія після масових укусів призводить до більш серйозних наслідків, частіше виявляються висипу і набряки, генералізовані симптоми типу мігрені і збільшення лімфатичних вузлів.

Особливо небезпечні блохи для дітей, ще не пройшли вакцинацію. Саме вони знаходяться в групі ризику зараження деякими інфекціями, від яких захищають стандартні вакцини.

Для вагітних блохи небезпечні в тій же мірі, в якій вони небезпечні для інших людей. Але слід пам'ятати, що дріб'язкова на перший погляд нездужання аж до банальної алергії може відбитися на стані плода, особливо - на ранніх стадіях вагітності.

Тому майбутнім мамам зовсім небажано стикатися з паразитами де б то не було.

Блохи в екзотичних країнах: подвійна небезпека

Екзотичні блохи представляють для людини екзотичну ж небезпека. Так, широко поширені в Карибському басейні, В'єтнамі та Індії піщані блохи вгризаються під нігті або просто в шкіру, присмоктуються до кровоносної судини і за кілька днів значно збільшуються в розмірах .

Це - самки, в організмі яких зріють яйця. Порожнина, в якій вони виявляються при такому паразитуванні, запалюється і заподіює людині гострий біль. З огляду на, що найчастіше вони заражають ноги, їхні жертви можуть навіть на час втрачати здатність ходити.

В запущених випадках або при масовому зараженні у людини можуть відбуватися генералізовані запалення і розвиватися гангрена.

Невеликий відсоток населення зазначених районів саме через піщаних бліх перетворюється в інвалідів.

Які блохи найбільш небезпечні?

Найнебезпечнішими для людини блохами слід вважати щурячих бліх, зокрема - південну щурячу блоху, найчастіше що є переносником чуми. Небезпечні також пташині блохи, які є типовими джерелами збудника сальмонельозу.

В тропіках більш небезпечні якраз піщані блохи, здатні самі по собі призводити до втрати працездатності, а іноді - і здатності пересуватися.

Цікаво, що найбільші блохи, що паразитують на великій рогатій худобі, людини вражають рідко і практично ніколи не є джерелами інфекційних захворювань. Тому слід пам'ятати, що найнебезпечніші блохи - це дрібні кровососи, що мешкають часто прямо поруч з нами - в підвалах і норах щурів і мишей. Їх і варто побоюватися найбільше.

Цікаве відео: блохи в підвалах як небезпечні джерела всіляких інфекцій

Життя бліх під мікроскопом: рідкісні кадри