Co je losů blechy a zda kousat člověka

Březen 2019

Video: Genetic Engineering and Diseases – Gene Drive & Malaria (Březen 2019).

Anonim

Такого комахи, як лосина блоха, вчені-ентомологи, строго кажучи, не знають. Серед існуючих видів бліх лосині блохи відсутні, і навіть у близьких до них тварин - наприклад, оленів і косуль - своїх власних різновидів бліх немає.

Але на самих лосях та інших копитних тайги дійсно може паразитувати цілий ряд комах: тут і звичні нам блохи, і кровоссальні паразити з абсолютно інших загонів.

В народі всіх плазунів і стрибають кровосисних паразитів, які дошкуляють великих тварин тайги і які іноді нападають і на людину, називають найчастіше лосиними блохами. Серед них:

  • козячі блохи, частіше зустрічаються на козулю, ніж на лосів
  • Алакурти, що паразитує в основному на вівцях, але здатний нападати і на більш великих копитних
  • оленячі кровососки - паразитичні мухи, після попадання на шерсть лося або оленя втрачають крила і перехідні до постійного проживання на тілі господаря.

Перші два види комах відносяться до типових блохам: своєю біологією і зовнішнім виглядом вони схожі з котячими і щурячими блохами. Оленяча ж кровососка - це саме муха, але через те, що найчастіше її зустрічають плазуючої в шерсті, її теж охрестили блохою.

Давайте більш детально познайомимося з усіма цими комахами і дізнаємося, яку небезпеку вони можуть представляти для людини і як від них захиститися.

Алакурти, або блоха овець

Алакурти відомий в першу чергу пастухам високогірних пасовищ Алтаю і Саян.Ця велика блоха добре себе почуває в основному в густий і довгою вовни домашніх овець, однак паразитологи знаходили її і у диких косуль і газелей.

Примітний Алакурти насамперед своїми розмірами - самки з країнами, що розвиваються яйцями можуть досягати в довжину 10-12 мм! Через сильно збільшується в розмірах і світліючого черевця місцеві жителі називають цього паразита "білим хробаком".

Алакурти можуть мешкати на тварин у великих кількостях. Відмінною рисою цих бліх є те, що вони присутні на тілі господаря постійно, що відрізняє їх від інших представників загону бліх.

Це цікаво

Більшість видів бліх паразитують на тварин, які мають постійне місце ночівлі або укриття. Саме в гнізді господаря паразити проводять більшу частину часу і розмножуються. До таких видів відносяться щурячі, кролячі, котячі, собачі і деякі інші блохи.

А ось ті види бліх, які паразитують на копитних тварин, змушені пристосовуватися до постійної присутності на тілі господаря - олені, лосі, лані, джейрани і інші копитні рідко повертаються на одне і те ж місце для ночівлі, і тому шансів у блохи після відпочинку знайти господаря у великому лісі або на степовому пасовище невеликі. В результаті образ життя таких видів бліх стає схожим на образ життя вошей, що постійно живуть на свого господаря.

В деяких випадках при серйозному зараженні Алакурти може призводити до послаблення тваринного і навіть його загибелі. Для людини ця блоха не є небезпечною, і випадки її нападу на людей невідомі.

Козині блохи також можуть нападати на оленів і лосів.

Вони ж можуть кусати і людини. Ці комахи мало відрізняються від собачих і котячих бліх, і тому при попаданні на тіло людини особливої ​​уваги до себе не приваблюють.

Оленяча кровососка, її зовнішній вигляд і спосіб життя

Оленяча кровососка - велика і досить рухома муха. Її ще називають лосиним кліщем, лосиної блохою або оленячої вошью. Вона має характерне досить "міцна статура" і сильні лапки, довжина її тіла становить 3-4 мм.

На фото - лосина блоха в період постійного паразитування на господаря:

Все життя лосиної блохи ділиться на два етапи. Перший - пошук господаря. Він починається з моменту вилуплення мухи з пупария - своєрідної лялечки, в якій комаха переживає зиму і розвивається протягом весни і літа. У середній смузі Росії основна частина молодих оленячих кровососок з'являється в серпні-вересні, але в цілому період виходу молодих особин розтягнутий з червня по листопад.

Молода муха підстерігає майбутнього господаря на гілках чагарнику або в траві.

Побачивши або відчувши жертву, комаха повільно летить до нього (кровососки - неважливі літуни), а потрапивши на шерсть, міцно за неї чіпляється і через деякий час скидає крила. Починається другий етап життя паразита - харчування і розмноження.

Для кровососок характерна життя парами - самець і самка, зустрівшись на тварину, постійно перебувають поруч. Так, якщо на собаці після прогулянки по лісі знаходиться одна муха, то з великою ймовірністю десь в шерсті можна знайти і другу.

Після спарювання самка починає активно харчуватися, а в її матці по черзі розвивається по одній личинці. Для кровососок характерно живорождение - самка народжує сформувалася і розвинулася лялечку, яка, впавши на землю, твердне і продовжить свій розвиток тільки через півроку - навесні.

В шерсті тварин мухи активні і взимку, продовжуючи відкладати пупарії.Як правило, до весни паразити гинуть.

Нижче представлена ​​фотографія крилатою особини лосиної блохи:

Лосині блохи нападають на тварин і людей тільки вдень, коли можуть побачити жертву. Особливо часто вони нападають на мисливців, коли ті обробляють серйозно заражену тушу лося або оленя.

Укуси бліх, які паразитують на лосів і оленів

Укус лосиної блохи дуже хворобливий, особливо для людини незвичного. Ті ж, хто часто бувають в лісі і піддаються нападам комарів, іноді навіть не відчувають укусів кровососок.

Це цікаво

Самка кровососки для того, щоб народжувати кожні кілька днів по розвилася личинці, повинна смоктати кров господаря 15-20 разів в день, кожні годину-півтори. За один укус комаха висмоктує 0, 5-1, 5 мг крові. Самець живиться менш інтенсивно.

На деяких застрелених тварин мисливці знаходили до 1000 лосиних бліх - щогодини така армія паразитів висмоктує у тварини грам крові, і до того ж, постійно залишає зудять укуси, які можуть інфікуватися бактеріями і наривати. Нерідко кровососки доводять хворих тварин до повного виснаження.

Якщо говорити про небезпеку для людини, то варто відзначити, що лосині блохи нападають практично виключно на дорослих людей. Діти їм менш "цікаві" - можливо, тут грають роль розміри жертви.

За окремими підрахунками, на мисливців в лісі іноді нападало до 100 паразитів в хвилину. При цьому муха намагається забратися під одяг або в волосся. Видалити її з поверхні шкіри складно через дрібних розмірів і плоского тіла.

На місці укусу лосиної блохи у людини з'являється червона пляма, а трохи пізніше - характерна папула. Іноді після цього з'являється свербіж, але висипань і алергічної реакції зазвичай не спостерігається.

Лосині блохи не переносять збудників небезпечних для людини захворювань.

Примітно, що чим більше людини кусають кровососки, тим гостріше він реагує на їх подальшим нападам.

Як уникнути укусів лосиних бліх?

Уникнути нападу кровососок в лісі практично неможливо. Якщо комаха побачило або відчуло людини, воно обов'язково підлетить до нього. А от домогтися того, щоб паразит не потрапив на шкіру і не вкусив - цілком можливо.

Для цього слід:

  • носити одяг, що закриває все тіло;
  • заправляти штани в взуття або шкарпетки;
  • використовувати накомарник;
  • застосовувати потужні репеленти на основі ДЕТА. Зміст самого ДЕТА в них повинно бути не менше 20%, бажано - до 100%. Відчувши це речовина, мухи не ризикнуть вкусити.

Дуже корисно ходити в ліс з напарником, який регулярно перевірятиме волосся і шию на наявність лосиних бліх та інших паразитів. До слова, в лісі корисно перевіряти один одного і на предмет присмокталася кліщів.

Після перебування в лісі, особливо - після вдалого полювання - слід прийняти ванну і вимити тіло і голову з Дегтярний милом. Це дозволить видалити з нього вже влаштувалися кровососок.

Цікаве відео: ось так, власне, і виглядає оленяча кровососка, або лосина блоха

Що робити при алергії на укуси комах: поради експерта