Jak je násobení blech

Únor 2019

Video: Week 3, continued (Únor 2019).

Anonim

Починаючи боротьбу з блохами в квартирі або у домашніх тварин, важливо розуміти, що блохи розмножуються швидко, ефективно і при цьому досить невибагливі до умов навколишнього середовища. Вони належать до комах з повним перетворенням. Це означає, що виходить з яйця личинка блохи дуже сильно відрізняється від дорослої комахи як зовні, так і своїм способом життя, способом живлення та особливостями поведінки.

Такий тип розвитку комах має певні еволюційні переваги: ​​завдяки тому, що личинки і дорослі особини харчуються різною їжею і живуть в різних місцях, вони не конкурують один з одним за корм і тому мають більше шансів вижити.

На замітку

Аналогічний блошиному тип розмноження властивий також метеликам, жукам, комарам з мухами, осам і мурашкам. Всім відомо, наскільки сильно відрізняється гусениця від метелики. Приблизно так само великі і відмінності дорослої блохи від її личинки.

Інший тип розвитку демонструють таргани, коники, клопи і бабки. Їх личинки, звані німфами, досить сильно схожі на дорослих комах, і в багатьох випадках живуть з ними ж і харчуються тієї ж їжею. Такий розвиток має свої переваги в умовах доступу до великої кількості їжі - ті ж таргани в тропічному лісі за рахунок харчування всіх особин одним і тим же кормом можуть одночасно "освоювати" велика кількість гниючих органічних залишків.

Процес розмноження бліх практично завжди прихований від власників домашніх тварин, і для людини без спеціальних знань і спроб його поспостерігати протікає зовсім непомітно. Однак численні нюанси, які супроводжують таке розмноження паразитів, дуже цікаві, щоб поговорити про них докладніше.

Важливо!

Неправильно було б говорити, що блохи розмножуються у кішок або собак. Розмноження бліх взагалі ніяк не прив'язане до тварин-господарів або навіть людині. Все, що паразитам потрібно від ссавців, - кров. Наївшись, вони відправляються продовжувати рід в більш спокійні і затишні місця.

Таким чином, блохи не живуть на кішках, собаках і інших тварин: паразити лише тимчасово встрибують на них для харчування.

Трохи біології: від яйця до дорослого паразита

Самка блохи злучається через досить нетривалий час після виходу з лялечки. Спарювання може відбуватися як на самій тварині, так і в його норі, на підстилці, в будь-якому затишному місці, де дві різностатеві особини знайдуть один одного. Після цього самці потрібно мінімум один раз погодувати кров'ю господаря, щоб яйця в її тілі почали розвиватися.

Блохи у кішок і собак розмножуються близько місць, де тварини відпочивають, біля їх туалету. Іноді самки бліх відкладають навіть яйця на шерсті вихованця, і після цього яйця обсипаються в різних місцях приміщення на підлогу.

Це цікаво

Блоха може голодувати без шкоди для себе протягом кількох місяців. Однак самка за час такої голодування не відкладе жодного яйця.

Яйця дозрівають в організмі блохи порціями - по 4-5 штук (до 15) після кожного годування. Після цього блоха в будь-якому місці, де б вона не опинилася, навіть на шерсті тварин, буквально вистрілює яйця зі свого тіла, щоб вони розлетілися на достатню відстань.Це своєрідний запорука того, що личинки будуть жити далеко один від одного і не будуть конкурувати за їжу, а також гарантія, що хоча б деякі з них зможуть знайти притулок і їжу взагалі.

Яйця бліх має невеликий розмір - до 0, 5 мм в діаметрі, білого кольору, практично непомітні неозброєних оком навіть на темній поверхні. Розвиваються вони мінімум два дні (при підвищеній температурі), а в звичайних умовах - близько двох тижнів.

Це цікаво

Оптимальні умови для розвитку бліх, паразитуючих на домашніх тварин - температура близько 23-25 ​​° С і вологість близько 60%. При зниженні температури вони можуть переживати зниження вологості, і, навпаки, - при потеплінні вони легко переносять надмірну вологість.

Навпаки, при високих температурах і сухому повітрі яйця і личинки висихають, а на холодному вологому повітрі - гинуть від переохолодження. При високій вологості і високій температурі блохи розмножуються з найвищою швидкістю. При цьому вони в середньому виявляються більшими.

Важкі умови - заморозки, посуху - переживають зазвичай лялечки бліх. При цьому весь цикл розмноження бліх може розтягуватися на кілька місяців, а іноді - до півтора років.

З яєць бліх виходять личинки, схожі на білих напівпрозорих черв'ячків. Спочатку вони зовсім невеликі - близько міліметра в довжину - але в міру зростання три рази линяють і на останній стадії досягають 4-5 мм. В цей час в їх тільце видно стравохід, наповнений основний їх їжею - органічними залишками, шматочками шкіри тварин-господарів, екскрементами дорослих бліх, що містять неперетравлену кров.

Через три-чотири тижні (мінімум - 7-8 днів) личинка обплутує себе тонким шовковим коконом і перетворюється в лялечку.У такій формі вона не харчується, не рухається, мало дихає і може переживати сильні зміни температури і вологості, відсутність джерела корму.

Це цікаво

Доросла блоха може короткочасно витримувати зниження температури повітря навколо неї до мінус 40 ° С. Так само стійка лялечка, а ось яйця і личинки гинуть вже при близьконульових температурах і на легкому морозі.

На стадії лялечки комаха перебуває від 5 діб до року, в залежності від умов. У тропіках і квартирах дорослі блохи виходять з лялечок дуже швидко. При розмноженні ж комах в гніздах птахів і тварин в помірних і північних широтах ті лялечки, які опинилися в гнізді після того, як його покинули господарі, будуть нудитися в цьому виді до наступного року, коли в притулок знову з'являться мешканці.

В спеціальному науковому відео докладно показано, як розмножуються блохи і як протікає розвиток комах на всіх стадіях. Блохи у кішок і собак розмножуються саме так, незалежно від конкретної видової приналежності.

Як розмножуються блохи - повний цикл

Як швидко розмножуються блохи?

В цілому, можна сказати, що блохи розмножуються дуже швидко. При певних умовах цикл, за час якого з яйця вилуплюється личинка, три рази линяє, перетворюється в лялечку, з неї виходить доросла особина, злучається і відкладає нову кладку (так званий цикл "від яйця до яйця") протікає за 9-10 діб.

Простіше кажучи, зміна поколінь відбувається у бліх протягом трохи більше, ніж одного тижня. Але це - досить рідкісний випадок. Найчастіше в звичайних квартирних умовах під підстилкою у кішки (або в умовах нори лисиці або ховраха в природі) блохи переживають такий цикл за три-чотири тижні.

Взагалі кажучи, саме в квартирах або в підсобних приміщеннях, в яких цілий рік підтримується комфортна температура, блохи розмножуються найбільш швидко.

Екзотичні блохи, екзотичне розмноження

Різні види бліх відомі специфічними деталями свого розмноження.

Так, самка піщаної блохи, звичайної на пляжах Індії і островів Карибського басейну, вгризається в шкіру своєї жертви і присмоктується до кровоносної судини. За кілька днів постійного живлення її тільце роздувається до розмірів горошини. Але це - не резервуар з кров'ю. Це - великий комплект яєць, які розвиваються, поки у комахи є джерело їжі.

Через кілька днів все яйця викидаються піщаної блохою з ранки, а сама вона або гине, або покидає жертву. У людини ж або тварини в місці, де прикріплюється блоха, розвивається запалення, жертва відчуває дуже сильні болі. Іноді в результаті багаторазових нападів у людей розвивається гангрена.

А що мешкає на Тянь-Шані в шерсті овець блоха Алакурти до моменту відкладання яєць роздувається до 7 мм в довжину і стає схожою на смугастого хробака. Місцеві пастухи її так і називають - "строкатий черв'як". Відомі випадки замору овець до смерті при серйозному зараженні Алакурти.

Блохи, кішка і квартира: розмноження бліх в цих умовах

Блохи в квартирі розмножуються в таких місцях, в яких вони знаходяться в найбільшій безпеці. Зазвичай їх личинки розвиваються за плінтусами, під меблями, в сміттєвих відрах, комірках, в яких накопичується сміття або бруд, в підстилках в місцях відпочинку кішки, під паркетом.

В приватних будинках личинки бліх можуть розвиватися прямо під будинком на вулиці, а блохи приходять годуватися в будинок.

Знаючи ці особливості бліх, при їх винищенні необхідно:

  • ретельно обробляти інсектицидними препаратами підлоги, килими, лежанки собак і кішок, паркет, плінтуса, полки в комірках;
  • особливо старанно проводити вологе прибирання, причому бажано не тільки після цькування бліх, а й кожного тижня взагалі - так зі сміттям з квартири буде віддалятися більша частина підростаючого покоління паразитів;
  • повторювати обробку приміщення інсектицидом через два тижні після першої цькування - це дозволить знищити бліх, які виведуться з пережили першу цькування лялечок.

Корисно також детально розглянути, як виглядають личинки бліх, щоб зустрівши їх випадково в будинку або біля нього, вчасно вжити заходів і убезпечити себе і свою сім'ю від паразитів.

Цікаві кадри: так виглядають личинки бліх, копошаться в підстилці тваринного

Порівняння різних типів засобів від бліх по ефективності