Proč jsou švábi často nazýván stasik - původ přezdívku

Únor 2019

Video: David Icke - Lev Již Nedřímá 3/4, CZ titulky, 2012, HD (Únor 2019).

Anonim

Далі ви дізнаєтеся:

 • Чому тарганів називають Стасик і звідки раптом пішло таке прізвисько;
 • Як наявність у тарганів вусиків могло впливати на появу інших забавних імен;
 • Чому в Росії тарганів називають прусаками, а в Німеччині - русаками;
 • А також кілька слів про "Фелікс", "танчики", "жевжики" та інших назвах тарганів, в тому числі наукових …

В народі тарганів називають далеко не тільки Стасик - насправді народних назв у цих шкідників безліч . Найчастіше прізвиська вусатим сусідам по квартирі даються виходячи з співзвучності з їх науковим назвою (Рудий тарган). Так, наприклад, з'являються "танчики", "трамвайчики" і "рижики".

Рідше в народних назвах знаходять відображення характерні особливості будови цих комах, зокрема, вуса. Якщо для когось вусатий тарган схожий на Дзержинського, то чому б не назвати їх саме "Фелікс".

Але в деяких випадках цих комах називають так, що навіть при ретельному пошуку джерела прізвиська досить складно з'ясувати, як воно з'явилося. Наприклад, відразу складно сказати, чому тарганів називають "Стасик". Давайте подивимося, які варіанти пояснень такого прізвиська тарганів сьогодні існують …

Історія прізвиська "стасик"

Для багатьох людей слова "тарган" і "стасик" є практично синонімами, причому на сьогоднішній день існує кілька думок щодо походження настільки забавного назви .

Одне з пояснень пов'язує походження цієї назви з популярного свого часу, але сьогодні "бородатого" анекдоту:

Вовк з похмілля сидить, тримається за голову, стогне. Повз нього проповзає тарган. Вовк осілим голосом запитує у нього

- Ти хто такий?

Той відповідає:

- Тарган …

- А як тебе звати?

- Стасик …

Вовк зі злості тисне комаха лапою, примовляючи:

- Як же мені погано, Стасик!

Проте, така версія не дає переконливого пояснення, чому тарганів називають Стасик і на Північному Уралі, і на Україні, і навіть в Забайкаллі. Все-таки, анекдот не був настільки популярним …

Є думка, що тарганів назвали Стасик за їх вуса. В минулому час було помічено, що чоловіки, яких звуть Стас, часто носять вуса, і тому за таку подібність давали прізвисько і сусідам по будинку. Відповідно, вусатий тарган, будучи істотою маленьким, іменувати не Стасом, а Стасиком.

На замітку

Існує навіть версія, що тарганів назвали Стасик через співзвучність імені "Стас" з нецензурним загальнонародним позначенням чоловіки з нетрадиційною сексуальною орієнтацією. Мовляв, іноді шкідники в квартирі так сильно докучають господарям, і від них так складно позбутися, що ті в серцях обзивають їх настільки неблагозвучним терміном. А потім, при дітях, вже не можуть дозволити собі повторити таку гидоту, і тому говорять "Стас". А будучи в хорошому настрої, коли комаха вже не здається такою великою проблемою, людина звертається до нього і більш ласкаво - Стасик.

Цю версію, до речі, підтверджує і той факт, що в деяких українських містах і на півдні Росії "Стасик" називають також лобкові воші. На флоті і в місцях позбавлення волі вважалося, що саме при гомосексуальних контактах люди найчастіше заражаються цими паразитами, і тому назвали їх спочатку нецензурно, потім більш політкоректно "Стас", а потім і зовсім ніжно "Стасик".А в подальшому і інших синантропних комах стали іменувати так само.

До речі, тарганів вусик по-іншому пояснює походження прізвиська "стасик". Справа в тому, що в різних мовах переклад слова "вуса" досить співзвучний такий прізвисько:

 • англійське слово "mustache" має закінчення "-стач";
 • італійське "mustacchi" закінчується на "-стачі";
 • французьке "mostaccio" - і зовсім звучить як "мостассіо".

За всіма цими словами походять від грецького "mustak" (і давньогрецького μύσταξ), що означає "вуса".

Взагалі, звичайно, складно уявити, що якийсь не особливо грамотний читач перевів слово "вусик" в неправильній транскрипції, найменовував їм тарганів, а люди вже підхопили це нововинайденого тарганів прізвисько. Хоча - як варіант походження - таку версію теж потрібно мати на увазі.

Насправді, швидше за все, в походженні даного назви винні відразу кілька причин. Морський і тюремний фольклор і специфіка матірних виразів лягли в основу анекдоту, а той уже поширився в народі і став безпосередньою причиною появи общепріменяемой тарганів клички. А кабінетні вчені потім почали шукати і знайшли додаткові підтвердження в словниках і транскрипціях.

Вуса тарганів і їх зв'язок з прізвиськами

До речі, вуса тарганів стали причиною появи у них і інших імен.

Наприклад, найменування "феликс" пояснюється схожістю вусиків у тарганів і знаменитої рослинності на обличчі у головного чекіста постреволюційної Росії - Фелікса Дзержинського.

Втім, у вчених-лінгвістів, знову ж таки, є і свої пояснення з цього приводу:

 • по-латині felleus означає жовчний, і звичайних прусаків цілком могли називати цим словом шанувальники красного письменства ще в послепетровской Росії; від "феллеуса" до "Фелікса" - один крок денщика або прислуги;
 • по-німецьки вуса - Schnurrbart, і ті чи інші зросійщені німці цілком могли називати комах Шурбартамі, а спілкувалися з ними селяни перейняли у них звичку і для простоти переробили прізвисько в Шурика.

Однак, знову ж таки, такі версії недостатньо обгрунтовані, і можуть розглядатися тільки як додаткові. Як правило, грамотні люди, які знають, що до таргана вуса потрібні для виживання, оскільки з їх допомогою він відчуває, відчуває запахи і навіть до певної міри чує, не проводять паралелей між вусами у комах (їх ще називають антенами) і вусами у людей. Але ж тільки такі освічені люди могли знати іноземні мови та використовувати їх в побуті нарівні з російською, щоб прізвисько у шкідника закріпилося.

Так прусак або все ж русак?

Ще один цікавий нюанс, який вплинув на назви рудих тарганів, пов'язаний з версіями про їх первісної батьківщині.

Відоме назва звичайних рудих тарганів - "прусаки" - пов'язане з тим, що основне нашестя цих вусатих комах на Росію почалося в епоху наполеонівських воєн, коли прусські солдати в складі армій захоплювали, а потім залишали багато міст і сіл в європейській частині країни . В народі склалося враження, що саме з пруськими солдатами прийшли і дрібні шкідники, за якими і закріпилося це вкорочене прізвисько - прусак.

Симетрична ситуація в той же час виникла і в самій Пруссії, в якій в ту ж епоху регулярно накочували російські війська. І тут рудий тарган плодився у величезних кількостях, і тут же місцеве населення вирішило, що комахи прийшли до них з російськими солдатами, і назвали цей вид тарган-русак. Аналогічна ситуація мала місце і на Балканах, де рудих тарганів називають "російськими жуками" (бубарусамі).

Проте, офіційно по-латині рудий тарган називається Blattella germanica - "тараканчик німецький"; тобто Карл Лінней ще в 1767 році був солідарний з російськими селянами, вважаючи, що джерелом розповзаються шкідників, від яких буває так важко позбутися, є саме Німеччина.

Це цікаво

В східній частині Німеччини рудого таргана називають "російським", а в західній - "французьким". Так що в зараженні країни цим шкідником жителі звинувачували своїх найближчих сусідів.

Цікаво, що і сьогодні мешканці квартир при виявленні у себе в приміщенні тарганів нерідко починають косо дивитися саме на своїх сусідів.

Зрозуміло, що ні російська, ні прусська версії з високою ймовірністю не відображують дійсний стан справ. Звичайний рудий тарган приблизно в один і той же час проник і в Європу, і в Росію, і сталося це набагато раніше, ніж у нього з'явилися розхожі імена.

Справа тут в тому, що масштабні військові дії просто збіглися в часі зі сплеском чисельності популяції тарганів і в Європі, і в Росії - саме в цей період звичайний тарган почав витісняти своїх чорних родичів (Blatta orientalis). Люди ж прийняли тарганів навала за наслідок війни, а їх самих - за супутників загарбників.

Проте, саме через розташування своєї передбачуваної батьківщини і інші види тарганів отримали свої назви.

Як ще називають тарганів в різних країнах?

Хто має більш тривалу історію взаємодії з людиною, чорний тарган по-науковому називається тарганом східним. У його латинській назві - Blatta orientalis - слово blatta означає тарган, orientalis - східний.

А ось в Німеччині і в Сербії того ж чорного таргана називають німецьким. Точне його назву в Сербії - бубашваба, що перекладається як "німецький жук", хоча в Німеччину він проник з Азії.

Є й інші назви, що говорять про фактичну або передбачуваної батьківщині комах:

 1. Американський тарган. Ця назва по своїй суті невірно: в Європу комаха дійсно почало проникати з Америки, але і в саму Америку воно потрапило в період колоніальних воєн з Африки на судах з невільниками;

 2. Мадагаскарський тарган, дійсно зустрічається в природі тільки на Мадагаскарі;

 3. Туркменський тарган, що мешкає в Середній Азії;

 4. Лапландский тарган, поширений в основному в Скандинавії;

 5. Австралійський гігантський тарган - родом, як це зрозуміло з назви, з Австралії.

Однак це лише офіційні назви цих комах. У просторіччі ж домашні вусаті шкідники в одній лише Росії звуться дуже по-різному (крім вже розібраних вище варіантів):

 • "танчики" - просто через співзвучність слів;
 • "трамвайчиками" - з тієї ж причини;
 • "жевжики" - етимологія цієї назви не відома.

Саме ж слово "таргани" має, з найбільшою ймовірністю, тюркські корені. Саме жителі древніх казахських степів іменували цих комах "кара-хан", що перекладається як "чорний пан". Але є й інші версії. Наприклад, в чуваській мові тар-Аган (tar-aqan) означає "той, хто тікає", що дуже схоже на поведінку тарганів при появі мінімальної для них загрози.

З іноземними назвами тарганів все простіше. Латинське слово blatta походить від доричного і іонічного грецького, що перекладається саме як "тарган". Англійське cockroach походить від іспанського cucaracha (кукарача), яким спочатку називали мокриць, а лише пізніше - бананових тарганів.

Оригінальні наукові назви тарганів

Існують також цікаві і при цьому цілком наукові назви у деяких інших видів тарганів.

Наприклад, тарган Мертва Голова названий так за оригінальний чорний малюнок на світло-сірих, майже білих крилах.

Інший тарган називається носорогом за характерний виріст на передньому щитку головогруди.

Існують також таргани-автомобільчики, які отримали свою назву за два яскравих салатових плями на головогруди, якими вони відлякують ворогів. Ці плями навіть при скромному уяві цілком схожі на фари автомобіля, і тому назва комахи не змусило себе довго чекати.

В цілому ж серед тарганів багато видів з промовистими іменами.Це і попелясті таргани з сірими крилами, і бананові, що населяють бананові плантації і в безлічі зустрічаються серед бананових грон, і меблеві, які селяться ближче до дерев'яних конструкцій в приміщенні …

Але такої кількості прізвиськ, яке є у простих кімнатних комах, більше у жодного іншого виду немає.

Як би там не було, - вусики чи тут "винні" або місця походження - до тих пір, поки тарган буде жити "рука об руку" з людиною, позбутися від різних прізвиськ (і навіть, можливо, появи нових) йому не вдасться …

Цікаве відео: мадагаскарський тарган "народжує" величезна кількість дрібних білих таракашек

Деякі таргани не тільки швидко бігають, а й здатні літати …