Kolik švábů může žít?

Březen 2019

Video: BALLOON ANIMAL CHALLENGE (Březen 2019).

Anonim

Про неймовірної витривалості тарганів ходять справжнісінькі легенди: і живуть вони роками, і радіації не бояться, і немає у них необхідності в їжі і воді, і навіть без голови таргани можуть існувати так само, як ніби вона і не потрібна їм була зовсім.

Звичайно, при сильному радіаційному опроміненні ці паразити гинуть, як і будь-яка жива істота, просто винести без шкоди для себе вони можуть дозу, що перевищує безпечну для людини в 15 разів. А ось чи є легендою твердження про те, що тарган живе не тільки без води і їжі, але і без голови, і взагалі в тому, скільки живуть таргани, ще потрібно розібратися …

Етапи життя таргана

Все Таргани мають неповний цикл розвитку, т. е. без стадії перетворення личинки в лялечку.

  • У більшої їх частини самки після запліднення відкладають яйця в оотеку (невеликий світлий мішечок) і носять її на животі. Згодом оотека темніє і починає роздуватися від старших всередині яєць, що займає від двох до чотирьох тижнів.

  • Самки деяких видів скидають оотеку в затишне (тепле і вологе) місце, найчастіше в якусь важкодоступну щілину, де з неї вилуплюються крихітні білі тараканчікі (німфи) довжиною близько 3 мм. У інших видів самки носять оотеку на собі аж до вилуплення яєць і навіть доглядають за ними деякий час після цього.

  • З часом німфи темніють і їх хитнув покриви стають твердими. Пройшовши етапи декількох линьок, німфа перетворюється на дорослу особину, що у вельми поширених рудих тарганів займає близько 2 місяців в теплу пору року (при температурі 30 градусів і вище) і до півроку при температурі 22 градуси. Тривалість життя дорослої особини (імаго) рудого таргана становить 20-30 тижнів.

Виходить, що з моменту вилуплення німфи прусак теоретично живе близько 9-12 місяців, якщо йому нічого не перешкоджає.

Є види тарганів, які живуть кілька років, до яких відноситься і чорний тарган (може жити до двох років). Загальна кількість особин в колонії може збільшуватися в тисячі разів через 3-4 місяці після потрапляння малої кількості паразитів в житло. Цей інтервал пояснюється більшою, ніж у самців, тривалої життям самок, які дуже плідні, а також довгим розвитком яєць.

Чи можуть таргани жити без їжі?

Ці комахи насправді можуть досить довго обходитися без їжі. Руді таргани живуть без їжі до 40 днів, а чорні - до 70 днів. Пов'язано це з тим, що вони є холоднокровними істотами (пойкілотермнимі), а значить, їм не потрібно витрачати енергію на підтримку певної температури тіла.

Обмін речовин у таких організмів у 20 разів повільніше, ніж у теплокровних, і до таргана досить прийняти їжу один раз, щоб після цього жити довгий час (навіть кілька тижнів) не відчуваючи голоду. З іншого боку, основним шляхом надходження енергії у пойкілотермних організмів є зовнішні джерела, тому таргани живуть тільки в опалювальних будинках, а при мінусовій температурі їх чисельність різко скорочується.

Потреба тарганів у воді

Незважаючи на те, що без їжі таргани живуть кілька тижнів, без води вони гинуть протягом тижня. Пов'язано це з тим, що вода відіграє виняткову роль в житті будь-якого організму, оскільки вона є структурним компонентом клітини, і практично всі обмінні процеси, що складаються з ланцюжка хімічних реакцій, відбуваються за участю води.

Таргани довго не живуть без води і вважають за краще харчуватися зволоженою їжею (відходами), тому що вода необхідна для самого процесу перетравлення, для роботи слинних залоз і кровоносної системи.

Чудові теплопровідні властивості води також визначають її важливу роль в якості терморегулятора у живих істот. Так, від перегріву тарганів рятує виділення зайвої рідини через мальпігієві судини на тілі, а нічний спосіб життя і водонепроникні хитнув покриви, навпаки, допомагають економити воду в разі низької вологості і занадто високої температури.

Чи живуть таргани без голови?

Як би дивно не звучало дане питання, але відповідь "так, тарган без голови живе" звучить ще більш дивно.

Американські вчені з метою вивчення можливостей цих комах до розмноження провели ряд експериментів по їх обезголовлювання. Після цього дослідники прийшли до висновку, що не тільки тіло таргана живе без голови, а й його голова (вміщена в прохолодне місце і підживлюється спеціальним розчином) цілком може існувати без тіла. В свою чергу, позбавлені голів і запечатані спеціальним воском в області шиї тіла тарганів живуть в колбі ще кілька тижнів, за словами ентомолога К. тіппінгом.

Для того щоб розібратися, чому це можливо, треба розуміти, що всі системи життєзабезпечення комах (нервова, кровоносна, травна) влаштовані зовсім не так, як у людей. Так, втрата голови у людини чревата позбавленням критичного кількості крові, падінням кров'яного тиску і порушенням подачі кисню, а разом з ним і важливих поживних речовин до внутрішніх органів.

У комах ж кровоносна система незамкнута, в ній відсутні тонкі капіляри, а тиск не грає в ній вирішальну роль.За словами фізіолога і біохіміка Дж. Канкел, якщо відірвати таргану голову, шийні судини просто запечатати згорнулася кров'ю, і кровоносна система продовжить свою роботу.

Звичайно, їжа все-таки надходить в травну систему цих паразитів через ротові органи. Однак без голови тарган може прожити 9 днів і навіть довше, оскільки може обходитися без їжі досить довгий час, маючи більше шансів бути знищеним цвіллю або іншими мікроорганізмами, ніж померти з голоду.

Для здійснення нормального процесу дихання людині життєво необхідна голова, оскільки в ній знаходяться рот і ніс, через які, власне, надходить повітря, і головний мозок, який контролює цей процес. У тарганів дихальний процес здійснюється за допомогою особливих отворів на тілі, званих "дихальця", і мережі дрібних трубочок - трахей. При цьому головний мозок не приймає участі в диханні, і після ліквідації голови організм продовжує забезпечуватися киснем в колишньому режимі.

Більш того, головний мозок як такий не особливо й потрібен тарганам, оскільки на кожній ділянці тіла у них розміщені нервові вузли (ганглії), що відповідають за основні нервові функції на рівні рефлексів.

Без голови таргани ворушать лапками, встають і навіть рухаються. Правда, як зазначає Нік Стросфельд з Університету Арізони, голова цих комах отримує від тіла велику кількість сенсорної інформації, тому їх мозок, позбавлений тіла, не зможе нормально функціонувати. Так, проведені експерименти доводять, що таргани демонструють навички запам'ятовування при навчанні, коли голова і тіло знаходяться в нерозривній єдності. При відділенні голови, звичайно, ці істоти втрачають свої здібності.

Отже, таргани дійсно є неймовірно живучими комахами і здатні жити без їжі, води і навіть без голови протягом досить тривалого періоду. Хітиновий покрив настільки міцний, що, навіть, пріхлопнув ця комаха тапком, не можна бути впевненим, що через деякий час воно не відійде після удару і не втече геть.

З іншого боку, позбавлення води загрожує їм швидкої загибеллю, тому ті, хто бажає не тільки позбутися від непроханих гостей, але і попередити їх появу в подальшому, повинні всіма можливими способами уникати протікання води з кранів, труб і квіткових горщиків.

Народні методи боротьби з тарганами