Kolik švábů může být vylíhnuto z jednoho vejce?

Únor 2019

Video: BALLOON ANIMAL CHALLENGE (Únor 2019).

Anonim

Далі ви дізнаєтеся:

 • скільки тарганів вилуплюється з одного яйця;
 • як виглядають тараканьи яйця і яєчні капсули (так звані оотеки) і скільки яєць міститься в одній такій капсулі;
 • як і де відбувається процес відкладання яєць і подальшу появу на світ молодих тарганів;

… а також інші цікаві факти, що стосуються "народження" тарганів з яєць.

Можливо, комусь здасться дивним, але з одного яйця тарганів вилуплюється тільки одна крихітна личинка, яка в подальшому, після декількох линьок, перетворюється на дорослу комаху. Це принципово: в одному яйці знаходиться тільки один тарган.

Пояснити це нескладно: більша кількість личинок тут просто не поміститься, та й саме яйце є розвивається яйцеклітину, яка може перетворитися лише в одного зародка.

На фото - яйця таргана:

На замітку

Чисто теоретично з одного яйця таргана може розвинутися дві личинки-близнюка, як у інших тварин. Однак такі випадки дуже рідкісні, і, загалом, з одного яйця майже завжди розвивається саме один тарган.

Важливо при цьому не плутати безпосередньо яйце і спеціальну яйцевую капсулу, або оотеку, в якій розміщується безліч таких яєць. До речі, саме через компактної набряки, яку "вагітна" самка рудого таргана носить з собою, багато людей вважають, що в одному яйці тарганів знаходиться багато майбутніх шкідників - вони плутають самі капсули з яйцями.

Давайте торкнемося цього моменту докладніше і подивимося, скільки тарганів яєць знаходиться в оотеке і як така капсула влаштована.

Яйця тарганів і яйцеві капсули (оотеки)

Яйця тарганів практично всіх видів ще в організмі самки "упаковуються" в спеціальну оболонку, що швидко застигає на повітрі і утворює характерну капсулу.

Така капсула називається оотекой (від грецького "оо" - яйце, "Текос" - сховище) і служить для того, щоб захищати вразливі яйця від впливу несприятливих факторів зовнішнього середовища. Саме вона забезпечує високу виживаність тарганів як в природі, так і в людському житло.

На замітку

оотека також є і у інших видів безхребетних: крім тарганів вона, наприклад, характерна для богомолів і молюсків.

оотека тарганів може мати різну форму, розміри і колір, в залежності від виду комахи. Наприклад:

 • оотека чорних тарганів має темно-коричневий колір, довжину близько 12 мм, ширину - близько 6 мм і добре помітний гребінь на поверхні;
 • оотека прусака руда, приблизно 8 мм в довжину, з добре помітними поперечними перетяжками;
 • у мадагаскарського таргана оотека сильно витягнута в довжину, має світло-жовтий колір, розміри - близько 25х4 мм.

На фото нижче показаний зовнішній вигляд оотеки прусака:

А на наступній фотографії добре видно, як виглядає оотека мадагаскарського шиплячого таргана:

Незважаючи на відносно високу міцність і твердість стінки, оотека дозволяє країнам, що розвиваються зародкам дихати, нагадуючи цим шкаралупу пташиного яйця.

Те, скільки яєць знаходиться в кожній оотеке, визначається видом таргана. Так, наприклад, у рудих тарганів в кожній такій капсулі знаходиться в середньому 20-30 яєць, рідко - до 50. Вони лежать дуже щільно один до одного в 4 рівних ряду - два по висоті і два по ширині.

Самі яйця мають крихітні розміри - довжину близько 1 мм і ширину в декілька десятих доль міліметра. Вони світло-жовті або білі, напівпрозорі, і через їх оболонку можна навіть за допомогою збільшувального скла розгледіти ембріон.

На наведеному нижче фото показано, як виглядають яйця тарганів всередині оотеки:

Формується оотека в період відкладання тарганом яєць. В особливій камері в черевці самки виділяється велика кількість клейкого секрету, в який в буквальному сенсі занурюються яйця, що надходять зі спеціального органу.

Коли процес формування яєць закінчується, секрет виділяється ще деякий час, закриваючи оотеку з внутрішньої сторони. До цього моменту у більшості видів тарганів капсула на значну частину своєї довжини виходить з тіла "вагітної" самки і залишається прикріпленою до кінця черевця не кілька днів.

В цій капсулі тараканьи яйця розвиваються від 30 до 75 днів. Швидше за все розвиток протікає в умовах високої температури (вище 30 ° С) і вологості, а ось при зниженні температури нижче 15 ° С розвиток їх зупиняється, відновлені з поверненням тепла. Це дозволяє популяції переживати холоду.

Це цікаво

Дорослий прусак гине при температурі нижче -5 ° С і вище + 45 ° С, в той час як його оотека нормально переносить короткочасне охолодження до -10 ° С і перегрів до + 55 ° С. Крім того, на оотеку слабо впливають інсектициди (а багато хто з них практично не мають жодного впливу). Наприклад, у прусаків, самки яких тягають капсулу на кінці черевця до кінця розвитку личинок, якщо мати гине від впливу інсектициду, то яйця в оотеке продовжують розвиватися, і пізніше з них все одно вилуплюються молоді німфи.

У різних видів по-різному відбувається догляд за яйцями і їх захисної капсулою.

Наприклад, самки чорних тарганів відкладають набряки, і, таким чином, залишають свої яйця напризволяще вже через 3-4 дні після того, як оотека повністю сформується. Далі ще майже два місяці капсула розвивається без будь-якого захисту. Якщо таку оотеку в цей час знайдуть хижаки або паразити, то вони знищать яйця. Багато в чому саме тому руді таргани повсюдно витісняють чорних - вони просто поїдають їх яйця.

Самі ж прусаки, а також різні екзотичні види, наприклад, попелясті і мадагаскарські таргани, проявляють певну турботу про потомство. Самки рудих тарганів носять оотеку на кінці черевця до самого вилуплення личинок, і від небезпеки вони як мінімум можуть її забрати.

А у тих же мадагаскарцев оотека розвивається в порожнині тіла, і лише кілька разів в день "вагітний" тарган виставляє її назовні для провітрювання. Личинки вилуплюються також всередині тіла матері, але практично в цей же момент залишають виводковую камеру. У спостерігача цього процесу створюється відчуття, що тарган народжує (що він нібито живородящий), хоча насправді все без винятку таргани відкладають яйця, просто у деяких видів розвиток яєць до стадії личинки протікає всередині черевця матері.

На наведених нижче фото показано, як "народжує" самка мадагаскарського шиплячого таргана:

В залежності від виду таргана різниться і кількість "вагітностей" і виношуваних самкою за все життя оотек. Так, самка прусака за своє життя може виробляти до 9 капсул (з яких "народжується" в сумі понад 250 личинок), хоча зазвичай "середньостатистична" самка виробляє за життя близько 3-4 оотек.

При цьому у самки прусака оотека добре видно, а у великих тропічних видів, у яких капсула захована в тілі, може бути і не зрозуміло, що самка перебуває в цікавому положенні.

Як відбувається процес вилуплення тарганів з яєць

Ембріони тарганів постійно ворушаться всередині яйця, поглинаючи ембріональну рідину і поживні речовини. Коли вони досягають таких розмірів, що вже не поміщаються в яйці, то розривають його оболонку і починають прогризати гребінь оотеки.

У тих видів, самки яких відкладають капсули, після виходу личинок від оотеки залишається міцна зовнішня оболонка. У тих, оотека яких розвивається всередині тіла самки, оболонка її дуже м'яка, а до моменту появи на світло личинок вона і зовсім лопається, і потомство залишає організм матері у вільному стані, після чого самка позбавляється і від залишків капсули.

На відео в кінці статті можна подивитися, як "народжуються" таргани.

У великих видів за один раз може поріддя до 60 молодих личинок, але в цілому нормальна кількість молодих особин становить 25-35 штук. Така ж кількість молодих тарганів вилуплюється з оотеки звичайних домашніх видів.

Далі на фото можна подивитися, як виглядає оотека чорного таргана і новонароджені личинки навколо неї:

Як правило, весь процес "народження" тарганів триває від декількох хвилин до декількох годин. Після появи на світ личинки зазвичай дуже світлі, майже білі, але потім - у міру затвердіння хітинового покриву - темніють.

Чи існують живородящие таргани?

Таргани - НЕ живородящие істоти. До цих комах застосовують терміни "яйцеживородні" і "яйцекладущие".

Якщо ембріон розвивається в яйці і не отримує харчування від материнського організму в процесі розвитку, але при цьому знаходиться в організмі самки, то такий спосіб розмноження називається Яйцеживородні.

Ті таргани, самки яких просто залишають свою оотеку напризволяще, є типовими яйцекладущими комахами. Ті ж види, у яких яйця розвиваються всередині тіла самки, а німфи вилуплюються одночасно з виходом з виводковой камери - яйцеживородні.

Тому терміни "вагітний тарган" і "таргани живородящие" не цілком коректні - істинно вагітними бувають тільки жівородящіе тварини.

З наукової точки зору і вираз "таргани народжують" не цілком коректно. Цей процес називається не пологами, а відродження.

На фото - самка мадагаскарського таргана з з'являються з її черевця німфами:

Особливості появи на світло личинок

В більшості своїй таргани не виявляють ніякої турботи про потомство. Навіть у відомих всім рудих тарганів після виходу личинок з оотеки вони просто якийсь час знаходяться біля неї, а, отже, і біля самки, але вже протягом години-двох розбігаються і ховаються за зручними укриттях.

З огляду на те, що оотеку самка намагається відкласти в місці, затишному і віддаленому від основного укриття інших дорослих комах, перші кілька днів личинки мало контактують з іншими особинами.

У деяких тропічних видів самки доглядають за тільки-тільки з'явилися на світло личинками. У тих же мадагаскарських тарганів малюки збираються під черевцем у матері, яка кілька годин продовжує охороняти їх, шипить при наближенні ворога і навіть може робити лякають випади. Однак вже до кінця першої доби після вилуплення молоді таргани розповзаються, і материнські турботи у самки на цьому закінчуються.

На замітку

Особливу турботу про малюків виявляють тільки реліктові таргани.Вони живуть невеликими колоніями з зародковій ієрархією, і потомство у них улещували так само уважно, як і в гніздах термітів.

З огляду на той факт, що німфи тарганів відразу після вилуплення можуть харчуватися, тривалий догляд їм не потрібен, і вони швидко стають звичайними рівноправними членами сім'ї.

Цікаво, що личинки тарганів відразу після появи на світло часто намагаються поїдати власну оотеку. Вона потрібна їм як джерело білка в перші години життя.

Де таргани відкладають капсули з яйцями?

Самка тарганів намагається відкласти капсулу з яйцями в найбільш затишних і безпечних місцях. У природі це простору під каменями, поваленими деревами, глибоко під шаром перегнилих листя, а у деяких видів - навіть у землі або в сухій деревині.

Те саме і в квартирі - таргани і тут відкладають яйця в найбільш безпечних місцях, наприклад:

 • в щілинах між стінками меблів;
 • під тумбочками;
 • між раковиною і тумбочкою під нею;
 • за плінтусами;
 • в вентиляційних ходах;
 • під ванною;
 • на полицях в коморі.

Іноді при збиранні господарям квартири можуть потрапляти на очі сухі оболонки оотек прусаків - вони вже порожні, і їх досить просто викинути в сміттєве відро. А ось якщо виявилася велика оотека чорного таргана, її корисно знищити, тому що з великою ймовірністю з неї можуть вилупитися кілька десятків майбутніх шкідників.

Не варто розраховувати, що якщо зробити рейд у пошуках "яєць" тарганів і знищити кілька капсул, то це дозволить вивести тарганів з квартири повністю. Ті капсули, які вийде знайти, з великою ймовірністю будуть вже порожніми, а ось кількість невиявлених буде значно більше велике (руді таргани їх носять при собі).

Та й сам пошук оотек навіть в разі боротьби з чорними тарганами - дуже трудомістка і малоефективне заняття. Значно більш надійно вивести шкідників, просто провівши в приміщенні дезінсекцію.

Цікаве відео: мадагаскарський тарган "народжує" (прискорене відтворення)

Самка мармурового таргана з величезною кількістю личинок