Vlastnosti chov domácí švábi

Červen 2019

Video: Havěť kolem nás (Červen 2019).

Anonim

Їх полчища не дають людині спокою, від них в будинку стіни ворушаться, це вони кишать у всіх кутах. Щось подібне з певною часткою неприязні і страху говорять люди про тарганів, здавна живуть з ними пліч-о-пліч. Образні вислови допомагають чітко уявити, як таргани розмножуються, ігноруючи наполегливі спроби господаря позбутися їх і виявляючи неймовірну плодючість.

Шалена швидкість збільшення кількості особин, здатність виникати, як грім серед ясного неба, їх невразливість перед впливом багатьох отрут і навіть радіації вражають уяву, наводять жах і стають приводом для анекдотів.

"Рудий і вусатий" може похвалитися, що є головним персонажем багатьох літературних творів, правда, найчастіше негативним.

Історія людської ненависті до тарганів

Коли мова заходить про не найприємніших представників типу Членистоногих, чутливі люди гидливо сіпається плечима. Ті, чиїм квартирах розмноження тарганів не загрожує, байдуже відвернуться. І лише одиниці можуть годинами із захопленням розповідати про граціозності комах. Можна було б захоплюватися надзвичайною спритністю цих особливих екземплярів зі світу фауни, якби не історично сформована ворожнеча між Homo sapiens і тараканообразнимі.

Вчені стверджують, що предки тарганів існували вже за часів Палеозойської ери і благополучно перенесли всі глобальні зміни на Землі.Вони вважали за краще клімат тропічних лісів. Саме там склалися ідеальні умови для тарганів родичів, любителів тепла і вологи.

Людина навчилася будувати будинки, забезпечивши всесезонний комфорт собі і братів менших - тарганам. Комахи облюбували споруди, там завжди є корм і захист від природних катаклізмів. Вони охоче зайняли нішу поруч з людиною, перетворившись в синантропів, що значно підвищило їх здатність приносити потомство.

Полохливі, метушливі істоти, відбиті на фотографіях, не відрізняються особливою привабливістю, а коли таргани починають активно розмножуватися, це стає нестерпним. За старих часів нікому і в голову не приходило боротися з тарганами, їх доводилося терпіти. Наявність в хаті таких нахлібників вважалося ознакою достатку. Там, де господарі бідують, і тарганам нічим поласувати.

Російський імператор Петро I відчував сильну неприязнь до таких непроханим гостям, а заодно і до господарів, котрі допустили розмноження комах у своїй хаті.

Нікчемні, на перший погляд, створення грають певну роль в житті людського суспільства. У колишні століття навряд чи хтось міг похвалитися повною відсутністю в будинку комашок.

Один відомий пекар, рятуючись від праведного гніву генерал-губернатора, видав запеченого в булці таргана за родзинки. Комахи на його кухні осміліли настільки, що, по-хазяйськи обшарюючи затишні куточки, догодили в чан з тестом. Ось так через таргана цікавості, банальної неохайності і винахідливості пекаря з'явилися булочки з родзинками.

Чим краще люди облаштовували свої оселі, тим з більшим завзяттям таргани освоювали їх, бурхливими темпами зростала чисельність популяцій, а й людство ставало непримиренною.Багатоповерхове будівництво прийнято комахами на ура. Водопровід - найбільше досягнення цивілізації. Підтікають труби, радіатори опалення - просто рай для тарганів, які звикли до тепла і вологи.

А вже безладне відношення людей до продуктів таргани давно оцінили по достоїнству. І скільки б не ламали списи відповідальні квартиронаймачі, відстоюючи в боротьбі з жалюгідними комашки свої права на житлоплощу, бажаючі поживитися за чужий рахунок завжди знайдуться.

Мати подібних співмешканців - задоволення сумнівне, але ж це півбіди. Розплодилися таракашки зазіхають на взуття, книги і святая-святих - побутову техніку, а таких "громадян" в суд не потягнеш. Час від часу дослідники знаходять все нові недоліки у плазуючої братії, оголошуючи її винуватицею розвитку бронхіальної астми і рознощиця збудників цілого ряду дуже неприємне хвороб. Вищесказане призводить до остаточного розриву і без того напружені стосунки людини з тарганами.

Розмноження тарганів

Розмножуються домашні таргани, як типові представники свого класу, статевим шляхом. Спеціаліст без праці відрізнить самця від самки. Справжній інтерес до розведення цих тварин і до їх статевими ознаками, проявляють біологи та терраіумісти, захоплені екзотикою. Бідолаха ж, мимоволі став володарем армії тарганів, не бігає за ними з лупою, горя бажанням визначити, якої статі особини розмножилися на його території.

Для підряду тараканових характерно величезне видове різноманіття. У більшості видів, найбільш звичних для погляду росіянина, є такі особливості:

  • особа чоловічої статі трохи менше особини жіночої статі.
  • У статевозрілого самця можна виявити на останньому членику характерні вирости - грифельки.
  • У особин чоловічої статі дещо краще розвинені крила, і у виняткових випадках вони можуть здійснювати невеликі перельоти.

Самки тарганів здатні злегка помахувати крилами, запрошуючи до спаровування, - початковій стадії процесу розмноження. Самці заради цього готові на подвиги: деякі здатні трохи злетіти, мадагаскарські шиплячі таргани видають загрозливі звуки і б'ються рогами "рогами". Вони влаштовують справжні битви, доводячи свої права на самку.

Після запліднення самка відкладає яйця. Як правило, вони мають захисну капсулу - набряку.

Зміни, які відбуваються в будові комах протягом життя, називаються метаморфозом. Тарганам притаманний неповний тип перетворення: з яєць виходять личинки, вони зазнають кілька линьок, кожна наступна личинка все більше нагадує дорослу особину, імаго.

За все життя самка неодноразово здійснює кладки яєць. Є й цікава особливість, після спарювання, гамети самця тривало зберігаються в тілі самки, повторні кладки відбуваються навіть без попередньої каплиці.

Основна маса комах, що мешкає в оселі, - це личинки, які не досягли статевої зрілості.

Від спільного проживання поруч з людьми комахи багато виграли. Будинки і квартири надійно захищають від несприятливих погодних умов, домочадці щедро постачають провізією, що дозволяє тарганам дуже швидко розмножуватися і безбідно існувати.

Всюдисущий рудий тарган

Дозвольте представити, популярний бігун по сучасним російським кухням - рудий тарган, названий так через забарвлення.Blattella germanica - так величають його зоологи. Є у нього і маса прізвиськ. Одне з них, прусак, відображає історію пригод цього настирливого тварини. Вважається, що завезли в Росію його, африканця за походженням, в своїх торбинках і шинелях солдати, які поверталися додому після війни з Пруссією.

Німці, навпаки, переконані, що в Європу Тараканіще потрапив з Росії, а в західній Німеччині його називають французьким. Побував він всюди. Йому вдалося перемогти в конкурентній боротьбі з чорним тарганом, завдяки тому, що він швидше досягає статевої зрілості, більш плідний і довше піклується про своє потомство, а також час від часу харчується яйцями чорного таргана, часто кинутими напризволяще.

Самка прусака всюди носить набряку собою і залишає її лише до того моменту, коли личинки повністю дозріли і готові вийти.

Розвиток таргана від яйця до стадії імаго займає близько чотирьох місяців. При досить високій температурі навколишнього середовища він готовий до спарювання вже через 3 місяці.

За період зрілості, який триває до 30 тижнів, одна особина здатна дати життя, як мінімум, сотні діток. Розмноження всюдисущих рудих тарганів обмежується лише недоліком води і їжі.

Куди поділися таргани і вимруть вони, як динозаври?

В останнє десятиліття, а, може, трохи більше, жителі багатоквартирних будинків були вражені відсутністю на своїх кухнях тарганів, вічних утриманців. Невже хімія нарешті, подіяла? Або одночасно всі сусіди стали гранично охайними, перестали підтікати крани, і все таракашки втекли в пошуках їжі і пиття? Малоймовірно.

Учені не на жарт стривожилися їх несподіваним зникненням.Версії висуваються одна неймовірною інший. Хтось стверджує, що в наших квартирах з'явилося занадто багато несмачних, на думку комах, речей. Їм припали до вподоби генномодифіковані продукти, таємничі барвники та консерванти, до яких людина вже звик.

Їм не сподобався запах лінолеуму, відсутність в шафах старих книг з проклеєними сторінками. Їх убила стільниковий зв'язок або зруйнований озоновий шар, і вони стали жертвами цивілізації.

Їх спіткала доля динозаврів? Навряд чи. Таргани не раз довели свою здатність адаптуватися до самих несприятливих умов. Якщо вони витримують іонізуюче випромінювання, то чи можуть зашкодити їхній роботі високочастотні радіохвилі? Прусак обходиться без їжі до 20 діб, невже б він не виніс тимчасових труднощів.

Не варто тішити себе надією, що двоногі вийшли переможцями в битві з тарганами. Уже можна не сумніватися, що вони повернуться в наші будинки. Вони змиряться з видозміненим людським раціоном, спробують на зуб синтетичні покриття для підлоги, завдадуть шкоди пластику. І з цими особинами, що вижили в боротьбі за існування, буде складніше впоратися. Вони, можливо, стали сильніше, хитріший, спритніший.

Так що попереду нас напевно чекає новий етап битви з тарганами, боротьба з їх масовим розмноженням на нашій території.

Чому не виходить вивести тарганів з квартири

Застосування засобів від тарганів