Jak těžké je mravenec a jakou váhu dokáže zvednout

Duben 2019

Video: Akvárko #1: Rozhovor s Teal Scott (a s jedním malým, neočekávaným hostem :) (Duben 2019).

Anonim

Практично у кожної людини мурахи асоціюються з працьовитістю, самопожертвою і здатністю працювати вдень і вночі на благо колонії. Навіть приказка існує: "Працювати, як сотня мурашок". Крім того, вчені з'ясували, що мурахи можуть похвалитися не тільки завидною "трудоголізмом", але і вражаючими фізичними здібностями. А знаючи, скільки важить мураха, можна тільки дивуватися, як їм це вдається.

Ще в школах учням розповідають, що мурахи можуть піднімати вантаж більше власної ваги в 10 разів більше їх власної маси. Але як виявилося, і це не межа - у міру вивчення мурах з'ясовуються всі більш і більш вражаючі факти про їхні здібності …

Скільки важить мураха і все мурахи взагалі?

Середня вага мурашки коливається в залежності від виду від 1 до 150 міліграмів. Звичайні наші чорні і руді лісові мурахи важать близько 5-7 міліграмів.

Найлегші мурахи - фараонові, всім відомі домашні шкідники, і деякі види тропічних мурах, такі ж дрібні. Маса мурашки з касти робочих у цих видів становить 1-2 міліграма.

А одні з найбільших видів мурах - це американський мураха-куля і африканські бродячі мурахи. У перших робочий мураха важить до 90 міліграмів, а у других матка в період осілого життя старанно гладшає і може важити до 10 грамів!

В цей час така матка може відкладати до 120 тисяч яєць щодня, що теж є одним з рекордів не тільки у комах, а й серед інших тварин взагалі.Крім того, і мураха-куля і бродячі мурахи (сіафу) є одними з найнебезпечніших у світі.

Виходить, що одна матка бродячого мурашки важить стільки ж, скільки важить 200-700 робочих особин. Хоча є види - наприклад, стрибають мурахи - у яких матки від робочих мурах практично не відрізняються ні за розмірами, ні по масі. Але у цих мурах є безліч інших відмінних рис. Наприклад, у них можуть розмножуватися навіть прості робочі мурахи.

Це цікаво

Найбільші жили на Землі мурахи мали довжину тіла до 7 см у маток. Якщо екстраполювати їх масу, вийде, що такі монстри важили близько 20 грамів.

Взагалі, мурахи настільки широко поширені і такі численні, що їх загальна маса на планеті більше, ніж у будь-якій іншій групи комах. За підрахунками вчених, все мурахи на Землі важать приблизно стільки ж, скільки важать всі люди - близько одного мільярда тонн. При цьому на кожну людину припадає приблизно 10 мільйонів мурах.

Але в мурах цікаво навіть не те, скільки вони важать, але їх здатності піднімати дуже важкі в порівнянні з вагою їх тіла предмети.

Яку вагу піднімає мураха?

Сьогодні перевірено, що в середньому мураха піднімає вагу, в 50 разів перевищує його власний - наприклад, до 100 мг переносить кожен робочий мураха-листоріз. Знаючи, скільки важить мураха, можна порахувати, на що він здатний, як важкоатлет.

Цікаво, що у мурашок-листорізів солдати важать в кілька десятків разів більше звичайних робітників, а матка - в 700 разів! Природно, що у цього виду солдати з'являються тільки в тих мурашниках, чисельність яких перевалює за 100 тисяч особин - меншій кількості робочих важко прогодувати таку армію.

В принципі, солдат цього виду може поставити і більш видатний рекорд, проте ніколи цього не робить: його завдання не носити вантажі, а захищати "вантажників".

На замітку

Якби людина могла піднімати вагу в таких же пропорціях, як це роблять мурахи, то легко витискав б над головою штангу до 5 тонн. Тобто, сила мурашки перевершує таку у людини приблизно в 25 разів. Як дотепно підрахували математики, для перенесення дорослої людини потрібно близько мільйона мурашок, а для перенесення кухля пива - близько 10 тисяч. Звичайно ж, результати таких вимірів залежать від виду мурашки і того, скільки кожен з них важить.

Зрозуміло, чим менше мураха, тим меншу масу він піднімає. Однак ставлення ваги, що піднімається до маси самого мурашки при зменшенні розмірів комахи зростає.

Це цікаво

При спільному перенесення важких предметів здатності мурах ще більше зростають. Під час лабораторних експериментів мураха поодинці розвивав потужність в 24. 2 ерг / сек, а два мурашки разом розвивали потужність в 63, 2 ерг / сек. Тобто мураха може підняти у співпраці з товаришем стільки, скільки не піднімають вони обидва самостійно разом узяті.

Чому ж мурахи такі сильні?

Треба сказати, що такі сильні не тільки мурахи: в цілому все комахи можуть розвивати дуже велику потужність. Ті ж блохи дуже швидко штовхають своє тіло на відстань, в 150 разів перевищує довжину їх тіла. А жуки-скарабеї можуть піднімати вагу, що перевищує їх масу тіла в 850 разів. Перед такими здібностями навіть сила мурашки здається не такою великою.

Причина таких феноменальних здібностей мурах і взагалі комах вже давно пояснена вченими. У тваринному світі існує закон, згідно з яким при зменшенні геометричних розмірів тіла живої істоти його маса зменшується пропорційно довжині тіла в третього ступеня, а площа поперечного перерізу м'язів - пропорційно квадрату довжини тіла.

Трохи складно, але це означає, що у мурашок на одиницю маси м'язи в 100 разів сильніше, ніж у людини. І така пропорція дотримується і для інших живих істот - ракоподібних, риб, ссавців. А додатково зовнішній скелет і дещо інша структура м'язів вносять в ці розрахунки свої надбавки.

В цілому це не означає, що найменший мураха - найсильніший. Дійсно, крихітний фараонів мураха піднімає вагу, в більшу кількість разів перевищує вагу, який піднімає гігантський бродячий мураха. Але абсолютна маса вантажу у випадку з домашнім шкідником менше. Тому найсильніший мураха - якраз найбільший.

Мурашині здатності

Однак сила мурах визначається не тільки вагою, який вони можуть підняти. Мурахи використовують свої фізичні здібності і в інших напрямках.

Наприклад, дуже відомі мурашині мости, які організовують робочі особини африканських кочових мурах для перенесення личинок і матки через водні перешкоди. Кілька сотень мурах захоплюють тіла один одного так міцно, що за складеним мосту може перебігти на інший бік струмка ссавець розміром з кішку. Правда, жодна тварина не пробує цього робити - ці мурахи надзвичайно небезпечні через своїх хворобливих укусів.

А ті ж мурахи-листорізи можуть волочити за собою по землі вантаж вагою в 30 разів більший маси їх тіла. Необхідність в цьому може виникати, коли комаха через нестандартного розміру предмета не може підняти його над головою.

Цікаво, що багато подібних здатності мурах особливо винахідливі представники Homo Sapiens навчилися використовувати в своїх цілях.

Мурахи будують міст (відео)

Чи можна використовувати "мурашину силу"?

В Центральній Африці потужні щелепи мурах використовують для зашивання відкритих ран на тілі: два краї рани туляться один до одного і до них, немов степлер, прикладається головою розлючений мураха. Комаха відразу ж стискає щелепи і щільно здавлює обидва краї шкіри. Кілька таких мурах - і шов готовий. Важливо тільки якомога швидше ножицями відрізати мурашину голову: після цього щелепи вже не разожмутся.

Іноді в тій же Африці тубільці добувають з мурашників смачні насіння і дрібні горіхи, використовуючи мурах як збирачів. Однак тубільці в цьому плані неймовірно етичні - замість узятих з мурашника запасів вони залишають комах шматки в'яленого м'яса або фрукти. Вони знають, що якщо природу не грабувати, але порівну ділитися з нею, вона віддячить багаторазово.

Цікаве відео: приклад величезного мурашки