O killer mravenci

Únor 2019

Video: Killer Ants - Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull Scene (Únor 2019).

Anonim

Небезпечних для людини мурах в світі не так вже й багато. Але, як і з іншими тваринами, у людського страху очі дійсно великі: лякають історії про мурах-убивць стали справжніми легендами у любителів полоскотати собі нерви на дивані під ковдрою.

Проте, небезпечні мурахи дійсно існують. На суворому науковому мовою вони, звичайно, не називаються "мурахи-вбивці", біологи їх називають інакше:

  • кочові мурашки як з Чорного континенту, так і з Південної Америки

  • так званий мураха-куля, хворобливість укусу якого перевищує таку у хімічного опіку середнього ступеня тяжкості

  • австралійські мурахи-бульдоги, укус яких може бути смертельним для чутливого людини

  • вогненний червоний мураха, названий так саме за свою здатність дуже болісно жалити.

На замітку

Для окремих людей з дуже гострою алергічною реакцією на укуси комах кожен з вищевказаних мурах може стати вбивцею. Більш того, відомі поодинокі випадки задухи і смертельної інтоксикації людини від укусу всього одного звичайного червоного мурашки! Зрозуміло, це - виняткові події, і через них називати всіх мурах смертельно небезпечними - некоректно.

Про тих видах, яких знають люди дійсно бояться, слід поговорити докладніше.

Кочові мурахи (сіафу)

"Все живе, що попадається на шляху колони або в зоні, куди проникли солдати, негайно знищувалося.Потужними вигнутими щелепами солдати хапали жуків, гусениць, павуків, черв'яків, інших мурах, личинок, мокриць, розривали їх і несли в колону. Якщо траплялася видобуток побільше - ящірка, змія, миша або птах, яка не могла злетіти, мурахи навалювалися чорної рухливій масою, і дуже скоро тварина переставало існувати …

… Мурахи пройшли, залишивши лише кістки намагалися врятуватися щурів і забутих в сараї курей … "

а. Тамбиев, Живі шляху планети

Специфіка цих мурах полягає в тому, що у них немає мурашника, а розмножуються вони в тимчасових бивуаках, утворених самими робочими мурахами, схоплюють один за одного щелепами. Такий бівуак має форму кулі і здається абсолютно хаотичним, але насправді в ньому панує чіткий порядок. Частина своєму житті колонія таких мурах кочує в пошуках їжі, за що вони і отримали свою назву.

Мурахи солдати всіх видів кочових мурах виглядають страхітливо: їх щелепи за розмірами більше самої голови, та й самі комахи дуже великі - до півтора сантиметрів в довжину має мураха-солдат. Але по-справжньому величезна самка африканських кочових мурах: з довжиною тіла до 5 см в фазу відкладання яєць вона є найбільшим з нині відомих мурах.

Це цікаво

Самки кочових мурах встановлюють і інший своєрідний рекорд: в періоди розмноження вони можуть щодня відкладати до 130 000 яєць. Такий плодючості не спостерігається більше в жодного іншого комахи.

Африканські мурашки-вбивці такими насправді не є. Небезпека кочових мурах в цілому сильно перебільшена. Їхні укуси дійсно надзвичайно болючі і можуть викликати сильні алергічні реакції.Попадання в центр такої колонії може призвести до серйозних Покуса.

Однак випадків загибелі людей від кочових мурах не відомо. Більш того, основою раціону цих мурах є інші комахи, і лише дуже невелика кількість дрібних хребетних гине від них - ящірки, жаби, пташенята птахів.

Це цікаво

З життям африканських кочових мурах (інша назва - сіафу) тісно пов'язана біологія деяких птахів. Наприклад, раціон глазчатой ​​муравьянкі більше ніж на половину складається з комах, наполохані рухається колонією цих мурах. Не дивно, що більшу частину життя ці птахи супроводжують колонії мурах-кочівників як джерела їжі.

Бродячі мурахи-вбивці - не більше ніж плід багатої уяви авторів пригодницьких оповідань (російські лісові мурашки не менш кровожерливі і так само активно знищують інших комах можна порівняти розміру), а історії про спустошених селах і обгризених за лічені секунди скелети - не більше ніж літературне згущення фарб.

Цікаве відео: африканські мурахи-вбивці нападають на самця свого ж виду

Муравей-пуля

Свою назву ці мурахи отримали за страшний біль від укусів: в їх отруті міститься один з найсильніших токсинів в світі комах - понератоксін . Гострий біль після укусу мурахи відчувається не менше 24 годин, за що цей вид отримав ще назву "мураха 24 години".

Відео-приклад: робочий мураха-куля, що зловив коника

За спеціальною шкалою болю Шмідта біль від укусу цими мурахами досягає найвищого четвертого рівня і перевершує таку від опіків і укусів будь-яких інших комах.

Муравей-пуля - один з найбільших мурах взагалі: довжина робочої особини становить 2-2, 5 см, самки - до 3 см.

Вони живуть в Південній Америці, і у деяких індіанських племен використовуються для страшного ритуалу ініціації чоловіки: хлопчикові на руку одягається рукав з прив'язаними до нього живими мурахами.

Після такого випробування руки на кілька днів можуть бути паралізованими, втратити чутливість і почорніти.

Цікаве відео: мурахи-вбивці в ритуалі посвяти випробувача в чоловіки

Чорні мурахи-бульдоги

Ці мурахи досить великі, але якщо б не їх укуси, вони навряд чи б стали особливо популярні. За статистичними даними, в Тасманії від їх укусів мурашок-бульдогів гине щороку більше людей, ніж від нападів акул, отруйних павуків і змій разом узятих.

Укус чорного мурашки-бульдога викликає гостру алергічну реакцію у людини - більше 3% укушених виявлялися в стані анафілактичного шоку.

При цьому заздалегідь ніколи не можна передбачити, як відреагує організм на укус цієї комахи: діючі речовини в ньому відрізняються від таких у інших споріднених комах - ос і бджіл - і навіть людина, нормально реагує на укуси бджіл, може стати жертвою цих мурах.

Примітно, що еволюційно мурахи-бульдоги дуже примітивні. Можливо, з цим і пов'язана їхня сильна отруйність.

Вогняний червоний мураха

Вогненні мурахи вважаються найнебезпечнішими мурахами взагалі. Причому не стільки через сильний отрути і вкрай хворобливого укусу, скільки через свою здатність приживатися в нових умовах, швидко поширюватися по світу і порушувати стійкість багатьох біоценозів.

Початкова батьківщина вогненних мурах - Бразилія, але на торгових судах ці комахи успішно перебралися на південь США, в Австралії і Китай.Сьогодні з ними старанно борються також на Філіппінах, в Гонконзі і на Тайвані, але успіх поки на боці мурах.

При укусі вогненний мураха вводить в ранку отрута з містяться в ньому токсином соленопсіном. За шкалою Шмідта біль від укусів червоного вогняного мурашки однакова з болем від опіку вогнем, що і послужило причиною назви комахи. У всьому світі щорічно трапляється кілька тисяч укусів людей цими комахами і кілька смертей від анафілактичного шоку: практично у всіх укушених спостерігається гостра алергічна реакція.

Страждають від укусів цих комах і тварини, як домашні, так і дикі. За підрахунками, бюджету США вогняні мурашки наносять щорічно збиток в 5 мільярдів доларів, включаючи витрати на медичне обслуговування і ветеринарну допомогу.

Це цікаво

Червоний вогненний мураха вважається одним з найнебезпечніших інвазивних комах в світі: він приживається в більшості місць, в які потрапляє з людиною, і через агресивної поведінки сильно впливає на структуру біологічних популяцій в місцях вселення.

Слід пам'ятати, що всі мурашки, незалежно від ступеня небезпеки для людини, необхідні того біоценозу, в якому вони спочатку живуть в природі. Майже всі мурахи - відмінні борці з шкідниками рослин, а ті ж бродячі мурахи ще й вельми ефективно очищають від будь-яких тих, хто гине і хворих тварин шляхом своїх переміщень. Тому поняття "небезпечний" і "шкідливий" плутати не варто, і навіть до особливо страшним комахою слід ставитися як до важливих учасникам взаємопов'язаних процесів в природі.

Цікаве відео: павук проти кочового мурашки - хто кого? …